Suriye Krizi Büyüyor

06 Eylül 2013 Cuma, 15:00

Dünya liderlerini biraraya getiren G-20 Zirvesi, Suriye konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle ‘soğuk savaş’ döneminin atmosferini aratmayan gerginlikle başladı.

SNOWDEN’LA BAŞLAYAN GERGİNLİK
Rusya’nın St. Petersburg kentinde dün başlayan G-20 Zirvesi’nde, dünyanın en güçlü iki lideri, ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arasına Suriye girdi. Türkiye’yi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği zirve, Washington ve Moskova ilişkilerinin son yılların en gergin döneminde gerçekleşiyor. Moskova’nın, açıklamalarıyla ABD’yi zor durumda bırakan CIA eski çalışanı Edward Snowden’a sığınma hakkı vermesi nedeniyle gerilen iki ülke ilişkileri Suriye konusundaki görüş ayrılığıyla da iyice tırmandı. Daha zirve açılışı yapılmadan Putin’in ‘yalancı’ dediği ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin St. Petersburg’a gelmekten son anda vazgeçtiği Rus kaynaklar tarafından açıklandı. Kerry ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un telefonlarına dahi çıkmadı.

obama putin g20

50 YILDIR İLK KEZ İPTAL EDİLDİ
ABD ve Rusya arasında son dönemde tırmanan bu gerginlik zirveye de yansıdı. ABD-Rus ilişkilerinin yakın geçmişin en gergin döneminden geçtiğine işaret edilirken, iki ülke liderini bir araya getirecek ikili görüşmenin 50 yıldan fazla bir süredir ilk kez iptal edildiğine de dikkat çekiliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, zirvenin yapılacağı Konstantinovskiy Sarayı önünde liderleri tek tek karşıladı. Putin ve Obama, karşılama töreni sırasında samimi bir şekilde el sıkışıp yüzlerine birer diplomatik gülümseme yerleştirerek bu gergin havayı dağıtmaya çalıştı.

EN GERGİN ZİRVE
Uzmanlar da Putin’in, ABD’nin Birleşmiş Milletler’in onayı olmadan Suriye’yi vurması halinde bu ülkeye füze kalkanı göndereceklerini açıklamasıyla G-20’nin bir uluslararası restleşmeye dönüştüğü, yakın tarihin en gergin zirvesinin beklendiğini ifade ettiler.

KİRİL YERİNE LATİN ALFABESİ
Bu gerginlik zirvenin oturma planında yeniden bir düzenlenmeye gidilmesine neden oldu.

Kiril alfabesi uyarınca yapılan ilk oturma planında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sadece Suudi Arabistan Kralı Abdullah yer alıyordu. Ancak iki lider arasındaki tansiyonun zirve öncesi tırmanmasıyla oturma planında değişikliğe gidildi ve yeni düzenleme Latin alfabesine göre yapıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz