Üniversitede fişleme anketi

05 Eylül 2013 Perşembe, 13:06

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin, uyguladığı bir anketle öğrencileri fişlediği iddia edildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin öğrenci bilgi sistemine girmek isteyen öğrenciler, ilginç bir anketle karşılaştı.

Öğrencilerin yanıtlayacağı ankette “Siyasi mitinge-protesto gösterisine katıldınız mı? Siyasi kimliklerden hangisi sizi daha iyi tanımlar?, Herhangi bir derneğe üye misiniz?, Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz? ‘Müslüman, insan, Türk, Kürt, Arap, Laik, Sünni, Alevi, Hrısitiyan, Musevi’ seçeneklerinden hangisi sizi daha iyi tanımlar? ” gibi sorulara yer verildi.

‘SADECE SOSYOLOJİ BÖLÜMÜNDE…”

Öğrenciler fişlendiklerini iddia ederek tepki gösterirken, Afyon Kocatepe Üniversitesi anketin sadece sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapan öğrencilere uygulandığını ve fotoğrafların fotomontaj olduğunu öne sürdü.

‘ANKETLER FOTOMONTAJ’

Üniversitenin açıklaması şöyle:
04.09.2013 akşamından itibaren üniversitemiz hakkında ‘AKÜ’de fişleme gibi anket’ ve benzeri başlıklarla bir asılsız haberin öncelikle sosyal medyada, daha sonra çeşitli internet sitelerinde yer aldığı görülmektedir. Öğrenci bilgi sisteminde yer alan bir anket gibi gösterilmeye çalışılan görüntüler, fotomontajla art niyetli kişiler tarafından oluşturulmuştur. Bu ise, kayıt döneminde öğrencilerde olumsuz bir intiba meydana getirmeyi amaçlayan kötü niyetli bir kampanyanın ürünüdür. Anket çalışması, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Osman Konuk yönetiminde yapılmakta olan “Sosyal medyanın siyasal toplumsallaşmaya etkileri: Üniversite öğrencileri örneği’’ adlı doktora tezinin veri toplama aracı olarak uygulanmaktadır .

Anketteki sorulardan bazıları şöyle:

 

SÖZCÜ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz