Suriye’de Neler Oluyor ?

03 Eylül 2013 Salı, 16:31

Muhalif gruplar, Suriye ordusu ve Lübnan’dan gelen Hizbullah üyelerinin saldırısıyla ablukaya alınan ve günlerdir şiddetli çatışmaların yaşandığı Humus’u tamamen almak için geniş çaplı operasyon başlattığı iddia ediliyor. Ancak elde edilen bu görüntüler iddiaların gerçekçi olmadığı ortaya koydu.

5 BÜYÜK KONTROL NOKTASI MUHALİFLERİN ELİNDE

Özgür Suriye Ordusu’na  (ÖSO) bağlı Sivilleri Koruma Birliği, Faruk Tugayları ve Tevhid Tugayı gibi birliklerin sürdürdüğü operasyonlarda, Humus kırsalında bulunan ve Esad ordusunun konuşlandığı 23 köy ve 5 büyük kontrol noktasını alan muhalifler, düzenledikleri ortak operasyonla ilerleyişini sürdürmeye çalışıyor.

İlk olarak Hama kentinin kuzeyindeki Ageyrabat beldesinde başlayan operasyonda, Esad ordusuna ait büyük bir askeri birlik ele geçirildi. Burada konuşlanan muhalifler, daha sonra bu bölgeden başlayarak, Humus kırsalına doğru ilerlemeye başladı.

MUHALİFLER 4 BÖLGEYİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR

Humus, Rakka, Halep ve Hama arasındaki bağlantı bölgelerini ele geçirmeyi planlayan muhalifler, rejim birlikleri arasındaki asker ve mühimmat sevkiyatını durmayı hedefliyor.

Bu çerçevede son olarak Halep’teki en büyük silahlı gruplardan Tevhid Tugayı da ağır silahlardan oluşan bir birliği bölgeye sevk etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz