Topu Obama’ya Attı

02 Eylül 2013 Pazartesi, 22:40

Obama’nın Suriye’ye müdahale konusunda Kongre’den gelecek onayı beklediğini vurgulayan Arınç, “Karar onundur. Kendi iç politikası hem de demokratlarla cumhuriyetçilerin dış politikadaki farklı davranışları nedeniyle kongrenin onayına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Artık bütün gelişmeleri 9 Eylül tarihinden sonra beklemek gerekiyor.” dedi.

“REJİM TARAFINDAN İŞLENMİŞ BİR CİNAYET”
21 Ağustos’ta ilk kimyasal silah saldırısı oldu, çoğu çocuk binden fazla insan hayatını kaybetti. Kimler tarafından yapıldığı ve ne maksatla yapıldığını sayın Obama da biliyor. Olaydan 3.5 gün sonra BM heyetine inceleme imkanı tanındı. Daha yakın bir süre içinde bu inceleme imkanı tanınsaydı bütün delilleri ile öğrenmiş olacaktık. Ama sonra yapılan incelemelerde de rejim tarafından işlenmiş bir cinayet olduğu biliniyor.

“NATO’NUN HAZIR OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR”
Böyle bir cinayete karşı mevcut rejjimin cezalandırılması için insanlık adına hareket edilmesi gerekir. Rusya ve Çin’in vetosu ile BMGK’dan karar geçirmek mümkün olmadı. NATO ülkeleri kendi içinde bir anlaşma ile böyle bir yaptırım uygulayabilirdi, NATO’nun da buna hazır olmadığı görülüyor.

“GÖNÜLLÜLER KOALİSYONU MUHTEMEL DEĞİL”
Bir gönüllüler koalisyonu olabilirdi. O da muhtemel görünmüyor yakın zamanda.

“9 EYLÜL’DEN SONRASINI BEKLEMEK GEREKİYOR”
Bir yaptırım ya da müdahale olacaksa buna ABD yapacak gibi görünüyor. Obama kendi yetkisinde olmasına rağmen kongrenin vereceği kararı önceleyeceğini söyledi. Karar onundur. Kendi iç politikası hem de demokratlarla cumhuriyetçilerin dış politikadaki farklı davranışları nedeniyle kongrenin onayına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Artık bütün gelişmeleri 9 Eylül tarihinden sonra beklemek gerekiyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz