Erdoğan Yine Gezi Eylemcilerine Çattı

30 Ağustos 2013 Cuma, 18:58

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Gazi Musta Kemal ve arkadaşları Ankara’ya geldiler. Önce 23 Nisan’da TBMM’yi açtılar. Hacı Bayram Camii’nde Ankaralılar Cuma Namazını kıldılar. Hz. Peygamberin Sakal-ı Şerif’ini taşıyarak Ulus’a geldiler, dualarla TBMM açıldı.

Başkomutan Mustafa Kemal taarruz emri verdi. Polatlı’dan başlayarak işgal güçlerini püskürttü. Ardından düşman İzmir’e kadar sürdürdür. Türkiye, istiklaline yeniden kazanmış oldu. Bugün çok büyük coşkuyla kutluyoruz. 26 Ağustos’ta, 1071’deki Malazgirt Zaferi’ni büyük bir coşkuyla karşıladık. Bugün burada muhteşem bir şölen gerçekleştiriyorsunuz. Dumlupınar’dan Zafertepe’ye çok büyük bir merasimi orada gerçekleştiriyoruz. Şehitlerinin izinden yürüyen bir gençlik var bugün. Çok şükür, zaferlerine, ecdadına, tarihine sahip çıkan, oradan ilham alıp geleceğe güvenle, azimle bakan gençlik var. Bu gençlik, taşla, sapanla, molotofla değil, elinde kalemle yürüyen bir gençlik. Fatih’in, Mehmet Akif’in izinden yürüyen bir gençlik. Bu gençlik yakıp yıkan değil, barbar, vandal bir gençlik değil. Edebi, adabı bilen, ahlakı kendine azık edinen, okuyan ve en önemlisi şehitlerimizden ilham alan gençlik. Biz böyle bir gençlik arıyoruz. Biz teneke çalan gençlik aramıyoruz. Okuyacak, düşünecek Türkiye’nin istikbaline taş koyacak, Türkiye’nin yeniden inşaasında ter dökecek gençlik arıyoruz. Bu geçlik 26 Ağustos’ta Malazgirt’i, 30 Ağustos’ta da Büyük Taarruzu kutluyorlar.

ANKARA ÇİRKİN BİNALARLA İŞGAL EDİLDİ

Ankara 92 yılda bir dünya merkezine dönüştü. Ankara cumhuriyetimizin ilk yıllarında kale ve etrafındaki yerleşimlerden oluşuyordu. Ne yazıkki ilk yıllardaki çabaların aksine planlı şekilde büyümedi. Şehir merkezi çirkin binalarla işgal edildi. Çok sayıda gecekondu inşa edildi. Ankara için düzgün planlar yapılmış olsaydı. Bugün Ankara dünyada örnek bir başkent olacaktı. Ama biz asla umutsuz değiliz. Böyle gelmiş böyle gider demiyoruz. Yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizi başka yerel yönetimlerle mükayese etmiyoruz, çünkü biz çok daha ötedeyiz. Bir çok şehrin çehreleri değişti. Havaalanından şehre gelirken önceden yol nasıldı bugün nasıl? Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerle konuşuyoruz. Fazla lafa gerek yok. Altyapı yapmanın son derece zor olduğu bir şehirdi Ankara. Bu dönüşümü, Mamak’tan Keçiören’e bir çok ilçede çarpık yerleşimin olduğu yerlerde gerçekleştirdik. Bunu 81 ilimizin tamamında yaptık, yapacağız. Önümüz kesilmek isteniyor ama durmak yok yola devam. Şu anda 81 ilde yıl sonu 150 bin konutta dönüşüm gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşla kurduğumuz sağlam iletişim sayesinde hiç bir hak mahrumiyetine mahal vermeden bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. 2 ya 3 yılın sonunda yapılan konutlara geçebiliyorsunuz.

Sokaklarımızı yeniden inşa ederken büyük altyapı adımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Ankara’da ulaşımı daha da kolaylaştıracak projelerimizin adımını bugün burada atıyoruz. Bu yol Eskişehir ve İstanbul yollarının yükünü hafifletecek. İki viyadük, 19 km yan yol. 18 tane alt ve üst geçidi tamamladık.

GEZİCİLER VE CHP’YE GÖNDERME

Bu arada Melih bey ve ekibine teşekkür ediyorum. Zira, 14 kilometrelik yol kazanmakla kalmadı, 63 bin yeni ağaç, çalı da kazanmış oldu. Ey Geziciler 10 tane ağaçla başladınız değil mi? Acaba hayatınızda bir yere ağaç diktiniz mi be! Her tarafa ağaç diktik. Ey anamuhelefetin temsilcileri siz nereye, ne dikiyorsunuz? Bu güzelim milletimin arasına nifak tohumu ekmekten başka ne yapıyorsunuz?

19 YILDA 8 KAT YEŞİL ALAN ARTTI

Yüz bin adet gül dikildi. Yani yolun yanında önemli miktarda yeşil alan kazanıldı. 19 yıl önce kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2 metre kareydi. Şimdi 19 metrekare oldu. Yani 8 kat. Nüfus sabit kalsaydı 38 metre kareye çıkacaktı. Ankara sadece konutlarla, yollarla değil yeşil alanlarıyla da büyüyor ve dünyada örnek bir şehir oluyor. Temalı Park ve hayvanat bahçesi yapımı da sürüyor. Yapımı devam eden metrolar da hızla ilerliyor. Bir kaç ay içinde inşaası devam eden metrolarla ilgil müjdeleri açıklayacağız. Önce ben gidip gezeceğim arından müjdeleri vereceğim.

Yakında Marmaray’ı açacağız. 430 yıl öncesinin rüyası Marmaray. Projesi Osmanlı’dan miras kaldı. Kimse adım atamadı biz attık. Marmaray’ı inşallah 29 Ekim’de açıyoruz. Asya’yı Avrupa’ya bağlıyoruz. Olay bu. 81 ilin hangisine giderseniz gidin, 11 yılda yaptığımız o eserleri görürsünüz. 

Boğazı Haliç’e bağladık. Bana çamurunu boşaltmak nasip oldu ona da bağlamak. Şimdi koku moku kalmadı. Kanalİstanbul’u yapacağız. Bunların aklı birşey almaz ha. Bunlar engellemeye çalışır anca. Bunlar 3. havalimanı ihalesini bile engellemeye çalıştılar. Sizi gidi Geziciler sizi. Türkiye’nin dört bir yanını havaalanlarıyla inşa ettik. Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nı yaptık, aynı şekilde Bingöl ve Kastamonu’da yaptık. Çok büyük köprüler yapıyoruz. Ankara’da İzmir’de, Diyarbakır’da, Trabzon’da…

Yunanistan Akdeniz Oyunları’nı yapamadı. Biz 19 ayda başarıyla organize ettik. Oyunları da 2. sırada hamdolsun bitirdik. Şantiyelerimiz kuruluyor, harıl harıl çalışıyoruz.

YENİ EYLEMLERE KARŞI UYARI

Hangi şiddet eylemine başvururlarsa vursunlar biz milletle yürümeye devam edeceğiz. Eğer hukuksuz yapacakları her eylem devletin o bükülmez bileğini bükecektir. Batı şunu der bunu der, bizi hiç kimse ırgalamaz. Ülkemizin huzurunu, refahını kaçıranlar bunun bedelini öderler. He miting mi yapacaksın, o zaman hukuk çerçevesinde belirlenen yerde git yap.

100 BİN İNSANI ÖLDÜRMEK SUÇ DEĞİL Mİ?

Suriye ve Mısır’daki gelişmeler ortada. Acımasızca 100 bin insan Suriye’de öldürüldü. Kimyasal silah kullanıldı deniyor. Kimyasal silahla insanların ölümü suçlanıyor da 100 bin insan topla, tüfekle öldürüldüğü zaman suç oluşturmuyor mu? Bu nasıl bir akıldır! Şu anda ülkemizde hala bu işe geri planda durmak suretiyle 67 tane benim insanım öldürüldü diyebilir miyiz? Tedbirimiz her an herşey olabilecek şekilde davranmaktır. BM ve Arap Birliği hala üzerine düşen görevi yerine getirmiş değil. Bu konuda biz insani görevini yerine getirenlerle birlikte olacağımız belirtmek istiyorum. Mısır’da yaşananlara Batı hala darbe diyememiştir. Efendim, müdahaleymiş. İkili olarak görüştüğümüz de doğru diyorsunuz! Şu an orada üç bine yakın insan öldürüldü. Açık söylüyorum; zulme rıza zulümdür. Kimden gelirse gelsin. Bu böyle bir gerçektir. Siz zulmü alkışlıyorsanız siz de zalimlerden olmuşsunuz. Tarih boyunca biz zulmün karşısında durmuşuz. Yine zulm karşısında duracağız. Çünkü ecdadımız bunu böyle yaptı.

ANKARA’YA ANKARA BULVARI

Melih bey bu köprünün adı dedi. Tabi 30 Ağustos’u kutluyoruz. Dedim ki Ankara’da adıyla musamma böyle bir bulvarımız var mı? Bu bulvarın adı Ankara bulvarı olsun. Benim teklifim bu. Meclis’iniz de görüşürsünüz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz