Suriye’de Kimyasal Silah Kullanıldı mı ?

Suriye’deki iç savaşta kimyasal silah kullanıldı mı ? BM Genel Sekreteri açıkladı.

19 Ağustos 2013 Pazartesi, 23:13

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun:
“Misyonun güvenilir sonuçlara ulaşması için kimyasal silah kullanıldığı iddialarının olduğu bölgelere tam giriş izni olmalı”
“Bu tür iddiaların incelenmesi için oluşturulan güçlü mekanizmalar gelecekte bu silahların kullanılması konusunda caydırıcı olacaktır”
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının incelenmesi için BM misyonuna tam yetki verilmesini istedi.

Ban, düzenlediği basın toplantısında Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılmasına ilişkin gelişmeleri de değerlendirdi. Beş aylık bir çaba sonucu iddiaları araştıracak ekibin bugün Suriye’de çalışmaya başladığını kaydeden Ban, “Suriye Hükümeti ile varılan anlaşma uyarınca heyet 14 gün inceleme yapacak. Süre karşılıklı mutabakatla uzatılabilir” dedi.

BM heyetinin Han el-Assal’ın da içinde bulunduğu üç bölgede eşzmanlı çalışacağını ifade eden Ban, “Bir çok defa söylediğim gibi; misyonun güvenilir sonuçlara ulaşması için kimyasal silah kullanıldığı iddialarının olduğu bölgelere tam giriş izni olmalı. Bu giriş izni ile belirtilen bölgelerden örnekler toplama ve analiz etme, mağdurlar ve sağlık görevlileri ile mülakat yapma imkanı sağlanmalı” diye konuştu.

Ülkedeki güvenlik koşullarının misyonun çalışmasını mutlaka etkileyeceğini belirten Ban, “Tüm bu şartlar altında Dr. Ake Sellström ve ekibine güvenim tamdır. Suriye Hükümeti ve diğer gruplar BM misyonunun güvenliğini sağlamalılar” değerlendirmesinde bulundu.

Bu incelemenin 21. yüzyıldaki ilk kitle imha silahı kullanımı iddiası incelemesi olduğunu vurgulayan Ban, “Bu tür iddiaların incelenmesi için oluşturulan güçlü mekanizmalar gelecekte bu silahların kullanılması konusunda caydırıcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ban Ki-mun, kimyasal silah kullanıldığının tespit edilmesi durumunda, hangi taraf olursa olsun sorumluların uluslararası hukuku çiğnemiş olacaklarını belirterek, sorumluluğu bulunanların yargıya hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter Ban, gazetecilerin “BM misyonunun sadece kimyasal silah kullanıldığını tespit etme görevi var. Hangi tarafın kullandığını belirleme görevi bulunmuyor. Kim nasıl yargılanacak?” sorusu üzerine de bunun BM üyesi devletler tarafından sonraki aşamada kararlaştırılacağını söyledi.

Heyetin öncelikli olarak örnekleri inceleyeceğini ve bilgileri toplayarak hüküm oluşturacağını anlatan Ban, daha sonra bu bilgiler ışığında uluslararası toplumun nasıl bir yöntem izleyeceğine ilişkin karar vereceğini belirtti.

 

-Ortadoğu barış süreci-

 

Genel Sekreter Ban, basın toplantısında geçen hafta gerçekleştirdiği Ortadoğu turuna ilişkin de bilgiler vererek, “Ortadoğu da yeni bir barış süreci fırsatı doğdu. Filistinli ve İsrailli liderler bu tarihi fırsatı değerlendirmeli” dedi. 

Boşa harcanacak zaman olmadığını vurgulayan Ban, anlaşmaya varılması için vizyon, devlet adamlığı ve cesarete ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Sürecin başarılı olması için iki taraftan da fedakarlık, anlayış ve liderlik gerekiyor. Müzakereciler ve liderler zor karar ve seçimler yapmak zorunda kalacak. Çözüm mümkün ve gerekli” diye konuştu.

Bu hafta da çeşitli temaslar için New York’tan ayrılacağını dile getiren Ban, çarşamba günü Güney Kore’ye gideceğini ardından da Hollanda ve Avusturya’da çeşitli temaslarda bulunacağını söyledi. – New York

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz