Samsung’a 110 Milyon Dolarlık İşçi Davası

Teknoloji devi Samsung, Brezilya’da işçi hakları dolayısıyla büyük bir dava ile karşı karşıya.

19 Ağustos 2013 Pazartesi, 00:20

Emre Çetinkaya – – Güney Koreli teknoloji devi Samsung mobil cihaz konusunda herhalde en aktif şirketlerden birisi. Sık olarak çıkardığı mobil cihazlarla bazen eleştirilse de bu politikasından vazgeçmeyen şirket, bu cihazları çıkarmak içinse büyük bir tedarik firması zinciri oluşturmuş durumda. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu tedarik zincirlerindeki çalışma şartları ise belirtilene göre hiç de iyi değil.

Bu yüzden Apple gibi birçok kez işçi hakları dolayısıyla mahkemeye verilen Samsung, son olarak Brezilya’da bu tarz bir olay ile karşı karşıya kaldı. Brezilya İşçi Bakanlığı, Samsung’un Brezilya’daki üretim tesisindeki kötü çalışma şartları nedeniyle Samsung’a 110 milyon dolarlık tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Bu dava için savcıları göreve çağıran bakanlık, yapılan incelemelerde işçilerin günlük oturmadan 10 saatin üzerinde çalıştığını ve bu yüzden birçok işçinin sağlık sorunu yaşadığını bildirdi.

Buna karşın Samsung konu ile alakalı olarak işçilerini yüksek standartlarında çalıştırdığı konusunda ısrarcı. Bakalım davanın sonucu ne olacak.

Emre Çetinkaya – Teknokulis

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz