Bodrum’da Yangın

Muğla’nın ünlü tatil bölgesi Bodrum’da çıkan yangında 70 hektarlık alan yandı.

19 Ağustos 2013 Pazartesi, 03:26

Muğla’nın Bodrum İlçesine bağlı Ortakent-Yahşi Beldesi’nde, başlayan makilik ve tarım arazisinde çıkan orman yangını 7 saat süren 70 hektar alanda etkili olan yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı.
Kontrol
ALTINDA

Muğla’nın Bodrum İlçesine bağlı Ortakent-Yahşi Beldesi’nde, başlayan makilik ve tarım arazisinde çıkan orman yangını 7 saat süren 70 hektar alanda etkili olan yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yerleşim yerlerini tehdit eden alevler sitelerin içine kadar girereken ev sakinleri büyük panik yaşadı, villa sahipleriyle tatilciler evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bodrum’da Ortakent-Yahşi Beldesi Acıkkırlar Mevkii’nde ki makilik alanda başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla yayılan alevler Bitez Beldesi’ne sıçradı. Bitez Beldesi’ndeki Hisar, Burak, Palmiye, Yalı, Barış, Aktur Tatil Siteleri ile Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tehdit eden alevler nedeniyle tatilciler saatlerce evlerine giremedi.

Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akgün, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hakan Demirörs ve Bodrum İşletme Şefi Önder Barut’un yönettiği söndürme çalışmalarına ilçedeki özel şirketlerin yangın söndürme ekipleri ile iş makinaları, traktörler, su kamyonları ve beton mikserleri de katıldı. Yaklaşık 800 kişinin müdahale ettiği yangına AKUT Bodrum ekibi de 12 kişilik bir grupla de katıldı.

Burak Tatil Sitesi’nde yaşayan tatilcilerden evli ve iki çocuk annesi 43 yaşındaki Nurcan Çelikyürek, “Alevler 3 kilometre uzaktan büyük bir hızla geldi sitemizin bahçesine girdi, evlerimizi yanmaktan ekiplerimizin hızlı müdahalesi önledi. Böyle kabus yaşamadık, site çalışanları ve bizlerde elimizden geldiğince çalışmalara yardımcı olmaya çalıştık” dedi.

Yangına müdahale sırasında üç inşaat işçisi ve iki AKUT ekibi düşerek, iki itfaiye eri ile iki orman işçisi de dumanlardan etkilenerek hastanede tedavi altına alındı.

Ekiplerin 7 saatlik çalışmasının ardından kontrol altına alınabildiği yangında, alevler 70 hektarlık makilik ve tarım arazinde etkili oldu. Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, “En büyük tesellimiz kimsenin canına veya malına bir zarar gelmemesi yanan ev ve işyeri yok. Ancak bölgedeki şiddetli rüzgarda çok. Bu nedenle ekiplerimiz yanan alanın etrafında sabaha kadar soğutma çalışmalarına devam edecek” dedi.

Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz