“İktidarı İstemem”

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren ordunun Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ilk kez röportaj verdi.

06 Ağustos 2013 Salı, 00:19
Darbe

Kahire’de Washington Post’a konuşan Orgeneral Sisi, ABD’nin darbenin ardından takındığı tavrı sert biçimde eleştirdi. Sisi’nin ön plana çıkan görüşleri şöyle:

-(Obama yönetimine) Mısırlıları tek başına bıraktınız. Mısırlılar bunu unutmayacak. Savunma Bakanı Chuck Hagel beni hemen hergün arıyor. Ama Başkan Obama Mursi’nin gitmesinden beri hiç aramadı.

-ABD Mısır’da daha fazla kan akmasından endişe ediyorsa Müslüman Kardeşleri oturma eylemlerinden vazgeçmeye ikna etmelidir. ABD yönetiminin bunu yapacak gücü ve nüfuzu vardır.

-Mursi ile sorun daha ilk günden başladı: Bütün Mısırlıların değil destekçilerinin temsilcisi oldu.

-Müslüman Kardeşleri bir araya getiren şey milliyetçilik, vatanseverlik veya bu ülkeye duyulan herhangi bir şey değil. Onlar kendilerini Mısır’a değil Islama adamışlar.

– Darbe yapmaktan başka şansımız yoktu. Müdahale etmeseydik iç savaş patlak verebilirdi. Ama generallerin iktidarda kalmaya hiç niyeti yok.

-Cumhurbaşkanlığına aday olmaya niyetim yok. Ben otorite sahibi olmayı hiç amaç edinmedim.

-Hayatımın en önemli başarısı bu durumun üstesinden gelmek, barış ve huzur içinde yaşamayı sağlam olacaktır. Bunun için yol haritasını izlememiz ve tek kan akmadan gelecek seçimleri gerçekleştirmemiz gerekir. İnsanların sevgisi benim için en önemli şeydir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz