Türkiye Turizmde Dünya Altıncısı

Turizmde büyük başarı.

04 Ağustos 2013 Pazar, 16:48

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’ne göre, Türkiye 2012’de dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke oldu Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’ne göre, Türkiye 2012’de dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke oldu. Türkiye’yi geçen yıl 35,7 milyon kişi ziyaret etti. İstanbul da en popüler kentler listesinde altıncı sırada yer alıyor. Örgüte göre, listenin başında Fransa var. 66 milyon nüfuslu ülke geçen yıl 83 milyon turist ağırladı.

BBC Türkçe’ye göre, Fransa, listede ikinci sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nden 16 milyon daha fazla turist çekti. İlk beşte ABD’yi Çin, İspanya ve İtalya izledi.

Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre, Fransa’nın turizm gelirleri gayri safi yurt içi hasılanın yüzde yedisini oluşturuyor. Bu, otomotiv sektörünün katkısından fazla.

Ancak Fransa’da turistlerin harcadığı para kişi başına 646 dolarla listede ilk 10’da yer alan tüm ülkelerdekinden düşük. Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret eden turistler ortalama 1.884 dolar, Türkiye’ye gelen turistler de 719 dolar harcıyor.

-TURİZM GELİRLERİ-

Fransa’yı ziyaret eden turistlerin yüzde 83’ü Avrupa ülkelerinden geliyor. Birçok turistin otel ve lokantalarda yemek yerine süpermarketlerden yiyecek almayı tercih ettiği ve bunun kişi başına harcamanın düşük olmasını açıklayabileceği belirtiliyor. ABD’yi tercih eden turistlerin yüzde 55’i iki komşusu Kanada ve Meksika’dan geldi. Diğer yüzde 45, ABD’nin turizm gelirlerinin yüzde 78’ini oluşturdu. Bu gruptaki turistler ABD’de ortalama 18 gün kaldı.

-İSTANBUL ALTINCI-

En popüler kentler sıralamasında ise Bangkok birinci sırada yer aldı. Geçen yıl 15,9 milyon kişinin ziyaret ettiği kenti, Londra, Paris, Singapur ve New York izledi.

Altıncı sırada bulunan İstanbul’u 2012’de 10,3 milyon kişi ziyaret etti.

Fransa, en fazla turist çeken ülke olmasına rağmen turistlerin sadece yüzde 16,8’i Paris’i ziyaret etti. – Ankara

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz