PKK, Van’ı Karıştırdı

Van’da Abdullah Öcalan’ın sağlık sorunlarını gerekçe gösterererek yürümek isteyen gruba, polis izin vereyince olaylar çıktı.

04 Ağustos 2013 Pazar, 03:07

Polise taş ve molotof kokteyli atan grup, biber gazı, basınçlı su sıkılarak dağıtıldı. Olaylar sırasında en büyük zararı ise yaklaşan bayram nedeniyle tezgah açan esnaf gördü.

Abdullah Öcalan’ın sağlık sorunlarını gerekçe gösteren kalabalık, Ordu Caddesi üzerinde bulunan Mavi Plaza önünde akşam saatlerinde toplandı. Aralarında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP’li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İl Başkanı Musa İtah, Eşbaşkan Figen Yaşar ile yaklaşık bin kişi, buradan basın açıklaması yapmak üzere Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Beşyol mevkine yürümek istedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtti. Araya BDP Van Milletvekili Gür girdi. Israrlara rağmen polis yürüyüşe izin vermeyince kalabalık arasında bulunan bazı kişiler polise taş atmaya başladı. Bunun üzerine de olaylar başladı. Polis gruba gaz bombası, basınçlı su ve plastik mermi kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Aralarında Belediye Başkanı Kaya ile İl Eşbaşkanı Yaşar’ın da bulunduğu bir grup ise Sanat Sokağına doğru yürümek istedi. Bu sırada da Belediye Başkanı Kaya ile Eşbaşkan Yaşar, polis ve göstericiler arasında kaldı. Yaşanan itişme sırasında ise Belediye Başkanı Kaya polise tepki gösterdi. Buradaki gerginlik, güvenlik şube polislerinin araya girmesiyle yatıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz