Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Türkmenistan’da Kadir Gecesi Affı

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Kadir Gecesi dolayısıyla 1166 mahkumu affetti.

03 Ağustos 2013 Cumartesi, 07:31

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ülkede Kadir Gecesi affı olarak bilinen af kapsamında aralarında yabancıların da bulunduğu 1166 mahkumu affeti.
PİŞMANLIK DUYAN VATANDAŞLARI AFFEDİYOR

Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Milli İstihbarat Bakanı Yaylım Berdiyev, af konusunda bilgi verdi. Berdiyev, bu seneki af yasası  kapsamında çeşitli suçlardan hüküm giymiş 1166 mahkumun özgürlüğüne kavuşacağını kaydetti. Yasayı imzalayan Türkmen lider Berdimuhamedov, çeşitli suçlardan hüküm giyip pişmanlık duyan vatandaşları affetme geleneğini yıllardır sürdürdüklerini belirtti.

KADİR GECESİNİ AİLELERİ İLE GEÇİRECEKLER

Aftan yararlanacak mahkumların Kadir Gecesini aileleriyle birlikte geçirmesi için tüm imkanların sağlanması yönünde güvenlik birimleri yetkililerine talimat veren Gurbangulı Berdimuhmedov, sözkonusu vatandaşların topluma yeniden kazandırılması ve istihdam sağlanması için de çaba sarf ettiklerini söyledi.

1994 yılından beri devam eden Kadir Gecesi affı kapsamında şu zamana kadar 25 bine yakın tutuklu aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Ayrıca, ülkede her yıl Bağımsızlık Bayramı, Tarafsızlık Bayramı, Bayrak Bayramı ve Anayasa  Bayramları dolayısıyla çıkartılan aflardan yararlanarak binlerce mahkum ailelerine kavuşuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.