Kürt Devleti İddiasına Açıklık Getirdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin kuzeyinde kurulacak Kürt devleti iddiasına açıklık getirdi.

03 Ağustos 2013 Cumartesi, 05:17

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV’de yayınlanan  “Eksen Özel” programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

IRAK VE SURİYE’DE YAŞANANLAR KONUSUNDA KAYGILIYIZ

Son dönemde PYD Başkanı Salih Müslim ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretlere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye’nin Irak ve Suriye’de yaşananlar konusunda hem kaygılı hem de her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirterek, “Irak ve Suriye söz konusu olduğunda, buradaki kardeşlerimizin etnik ya da mezhebi, dini ayrımları bizim için önemini kaybeder. Türkiye komşu ülkelerin tümünde, ama özellikle de son dönemdeki gelişmeler bağlamında Irak ve Suriye’de yaşanan türbülanslarda hiçbir etnik ve mezhebi grubu, dini grubu bir diğerine karşı desteklememiş veya böyle bir çatışmanın parçası olmamaya büyük özen göstermiştir” diye konuştu.

MİLLİ GÜVENLİĞİ ETKİLEYECEK OLUMSUZ ŞEYLERE TEDBİR ALDIK

Davutoğlu, Irak ve Suriye’deki tüm grupların eşit haklara sahip olmasının önemini de vurgulayarak, Suriye’de yaşanan gelişmeler bağlamında, Türkiye’nin herkesi dikkatli olmaya çağırdığı hususların, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye içindeki değişik gruplar arasındaki barışın sürdürülmesi olduğunu söyledi. Suriye’de birçok bölgede güç boşlukları doğduğunu ve bu boşluklar nedeniyle bazı grupların çatışma içine girdiğini belirten Davutoğlu, “Tabii Türkiye’nin sınır boylarında özellikle milli güvenliğimizi etkileyen olumsuz bir şey olduğunda da her zaman gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz” dedi.

PYD İLE YÜRÜTÜLEN TEMAS YENİ DEĞİL

Merkezi otoritenin etki alanını kaybetmesi ve Suriye’nin değişik bölgelerindeki grupların kendi etki alanlarını kurmaya yönelmesinin ardından Türkiye’nin bu grupların tümüyle temasa geçtiğini ifade eden Davutoğlu, “PYD ile yürütlen temas yeni değildir. Bundan birkaç ay önce başlamıştı” ifadesini kullandı. PYD ile teknik düzeyde iki görüşmenin yapıldığını kaydeden Davutoğlu, Suriye muhalefetine katılımın da önemine değindi. PYD ile yapılan görüşmelerde Türkiye’nin temel ilkelerinin karşılanması yönünde bir irade beyanı olduğunu anımsatan Davutoğlu, sadece PYD’nin değil, Suriye’deki Kürt grupların bir bütün olarak Suriye muhalefeti içinde yer alması için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

ENGELLEMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ BİR KÜRT-ARAP ÇATIŞMASI ÇIKMASI

Türkiye’nin Nusra Cephesi’ne yönelik tutumuna ilişkin iddiaların sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye’nin herhangi bir gruba özel destek vermesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Nusra veya herhangi bir grup Türkiye’nin desteğine mazhar değil. Türkiye’nin desteğine mazhar olan iki yapı var. Birisi Suriye Ulusal Koalisyonu, onun içinde de El Nusra yok. İkincisi askeri bağlamda da içeride bu anlamda Türkiye’nin ve bütün Suriye’nin Dostları Grubu’nun ve uluslararası aktörlerin kabul ettiği Selim İdris komutasındaki Yüksek Askeri Komite. Orada da Nusra yok. Bu iki yapı dışında Türkiye’nin veya uluslararası toplumun muhatap kabul ettiği bir muhalefet oluşumu yok” dedi. Kürt grupların çok önceden beri koalisyon içinde yer almasını arzu ettiklerini ifade eden Davutoğlu, “Burada mesele Nusra-PYD çatışması değil sadece. Bizim engellemeye çalıştığımız, herhangi bir şekilde bir Kürt-Arap çatışması çıkması” diye konuştu.

TÜRKİYE İLE KÜRTLER ARASINDA GERİLİM ÇIKARMAYA ÇALIŞAN ÇEVRELER VAR

Suriye’nin kuzeyinin yapısı, PYD’nin buradaki tabanı ve bir “Kuzey Suriye” endişesinin yerinde bir endişe olup olmadığının sorulması üzerine ise Davutoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’nin Irak tecrübesinden ve 90’lı yıllarda Kuzey Irak’ta PKK’nın yapılanmasından kaynaklanan birtakım korkular, haklı kaygılar olabilir. 90’lı yıllarda Irak’ta bir türbülans yaşandı ve oradan kaynaklanan bir terör tehdidi söz konusu oldu Türkiye’de. Benzeri bir simülasyon gibi bu sefer Suriye yansıtılıyor. Fakat gözardı edilen birçok husus var. Bazı çevreler, hafızalarda hala taze olan bu kaygıları körükleyerek, manipüle ederek Türkiye’yi Suriye’de ve Irak’ta bazı kesimlere karşı özel tavır almaya sevketmeye çalışıyorlar. Yani açık söyleyeyim, Kürtlere karşı Türkiye’nin daha sert bir tutum benimseyerek, Türkiye ile Kürtler arasında, Türkiye dışındaki Kürtler arasında bir gerilim ortamı çıkarmaya çalışan çevreler var.” Davutoğlu, Türkiye’nin, sınır boylarındaki Kürt kardeşleriyle yaşayacağı her gerilinin hem Ortadoğu politikası hem de kendi iç barışı açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

‘KUZEY SURİYE’ SÖZ KONUSU DEĞİL

“Kuzey Suriye” ifadesiyle sanki burada da Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi homojen bir Kürt nüfus demografisi bulunduğunun iddia edildiğine değinen Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye ile sınırının Irak ile olan sınırından yaklaşık 3 kat uzun olduğunu, bu bölgede homojen ve yeknesak bir yapı bulunmadığını, değişik etnik ve mezhebi grupların birbirinden kopuk ve iç içe yaşadığını anlattı. Davutoğlu, “Böyle bir korkuyu tetiklemek üzere haritalar üretmek ve kırmızı bir şeritle sanki bütün Suriye’nin kuzeyinin kopacağı bir senaryo üzerine düşünmek söz konusu değildir” dedi.

PYD’YE GÖSTERİLEN TUTUMDA DEĞİŞİKLİK

Türkiye’nin milli menfaatinin Araplar, Kürtler ve Türkmenler arasında kalıcı barışın tesis edilmesi olduğunu da vurgulayan Davutoğlu, “Kim etnik milliyetçilik üzerinden diğerine baskı yapmaya kalkarsa biz ona tavır alırız” diye konuştu. Şimdi de çeşitli Kürt gruplardan PYD’nin tutumuna ilişkin şikayet aldıklarını aktaran Davutoğlu, Türkiye’nin temel ilkesinin Kürtler içinde bir çatışmanın çıkmasını engellemek olduğunu söyledi. Davutoğlu, PYD’nin çözüm sürecinde bir pazarlık unsuru olarak kullanılmasının söz konusu olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Ancak şu var, geçen sene PYD’ye gösterdiğimiz tutum ile bu sene gösterdiğimiz ve göstermemiz gereken tutum arasında farklar olduğunu da herkesin görmesi lazım. Geçen sene Suriye kaynaklı olarak, Türkiye içinde de, Şemdinli’de, birçok yerde yürütülen bazı terör faaliyetleri ortada iken PYD’ye bakışımızla, Türkiye’de bir barış ortamı sağlanmış, aylardır bir çatışma yaşanmamış, hiçbir şehit vermediğimiz bir barış süreci yaşanır, çözüm süreci ile Türkiye’de iç barış temin edilmek dışında, Türklerle Kürtler arasında, bölgedeki diğer ülkelerdeki Kürtler arasında yeni bir ilişki ve güçlü bir bağ ortaya çıkarken takınacağımız tutum arasında da fark olur.

YENİ BİR ORTADOĞU DÜZENİ KURACAĞIZ

Bazı çevrelerin Türklerin yüreğine bir Kürt fobisi ekmeye çalıştığını, Kürtlerin yüreğinde ise hem Araplara hem Türklere dönük bir takım şüpheler inşa etmeye çalıştığına işaret eden Davutoğlu, “Bizim ise temel hedefimiz bütün bu provakasyonlara karşı Türkleri, Kürtleri ve Arapları bir arada tutacak yeni bir Ortadoğu düzeni” dedi. “Hiçbir unsuru Suriye’de tehdit olarak görmüyoruz” ifadesini kullanan Davutoğlu, birilerinin Türkiye’de eski korkuları harekete geçirerek, Türklerle Kürtleri, Türkiye Cumhuriyeti devletiyle Suriye’deki bazı Kürt unsurları karşı karşaya getirmeye çalıştığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Buna izin vermeyeceğiz ve son temaslarımız bu yönde ama kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun, Türkiye’nin güvenliğini tehdit ederse, bu kim olursa olsun, yani Türk, Arap, Kürt, şu grup, bu grup bakmayız. Gerekli tedbiri alırız. Bu devlet olmamızın bir gereği. Yine kim olursa olsun, herhangi bir etnik ve mezhebi gruba karşı etnik kıyıma kalkışırsa,  Kuseyr’de olduğu gibi, kim olursa olsun muhatap, ona karşı da aynı tavrı gösteririz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz