ABD’nin BM Temsilcisi Değişti

Samantha Power Resmen ABD’nin Yeni BM Daimi Temsilcisi Oldu

02 Ağustos 2013 Cuma, 03:03

ABD Senatosu, Power’in ABD’nin BM Daimi Temsilciliği’ne atamasını onayladı
ABD Senatosu, Başkan Barack Obama tarafından ABD’nin BM Daimi Temsilciliğine aday gösterilen Samantha Power’ın atamasını onayladı.

Senato’daki oylamada Power’ın ataması, 10’a karşı 87 oyla kabul edildi.

Obama’nın eski dış politika danışmanı ve Pulitzer ödüllü eski bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Power, Senato’nun onayının ardından, resmen ABD’nin yeni BM Daimi Temsilcisi oldu.

Power, Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı bir önceki BM Daimi Temsilcisi Susan Rice’ın yerini aldı.

ABD Başkanı Obama da yazılı açıklama yaparak, Power’ın görevinin, Senato’da her iki partinin güçlü desteğiyle onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Obama, açıklamasında şunları kaydetti
:

“Samantha, ülkemizinin çıkarlarının ABD’nin güçlü ve ilkeli liderliğiyle ilerletilebildiğini biliyor. İnsan hakları ve haysiyetinin uzun süre savunuculuğunu yapmış biri olarak, (Samantha) evrensel haklar, temel özgürlükler ve ABD’nin ulusal çıkarlarının ateşli bir savunucusu olacak. Samantha’nın, ulusal güvenlik ekibimin önemli bir üyesi olmaya devam edecek olmasından dolayı minnettarım ve şunu biliyorum ki onun liderliği altında New York’taki BM misyonumuz Amerikan diplomasisini en iyi şekilde temsil etmeye devam edecek.” – Washington DC

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz