O da Kürtçe Konuştu!

PKK’nın son dönemdeki sloganlarından biri olan “artık yeter” Bakan Eker tarafından Kürtçe “edi bese” olarak söylendi.

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 06:20

Van Rescate Otel’de düzenlenen iftar programına katılan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, konuşmasının bir bölümünü Kürtçe yaptı. Dün de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vatandaşlarla Kürtçe konuşmuştu.

HaberDokuz.com/ ANKARA / ÖZEL HABER

TERÖR DEMEDİ

İftar yemeğinden sonra bir konuşma yapan Bakan Eker PKK terörü hakkında “terör,terör örgütü terör olayları” gibi terimleri kullanmak yerine “barış süreci, 80 yıllık mesele, 30 yıldır kanayan yara” gibi ifadeler kullandı.

Eker çözüm sürecini anlatırken: “Bu 80 yıllık meseleydi. 1920’lerden başlayarak 1985’e kadar olan sürece içten büyüyen ama kapalı duran, acıyı yaşayanların hissettiği bir meseleydi. Son 30 yılı kanayan bir yara haline geldi. O süreçte bu kararlılık gösterilse, insan sevgisine dayalı, birlikteliğe dayalı bir yönetim felsefesi karşılık bulsa, o kadar kan dökülmeyecek, ocaklar sönmeyecekti. Bunlar nasıl bin sene kavga etmeden iç içe yaşadılar, ne oldu da 80 yılda bunlar soruna dönüştü. Sorunu doğru teşhis eden ve buna karşı evrensel değerlerine dayalı bir siyaseti AK Parti geliştirebildi. Bu meselenin çözümü için insanlar AK Parti’yi bekliyordu. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması, yatırımcının gelmesine yardımcı olacak. Çözüm sürecine 4 elle sarılmalıyız.” dedi.

BAKAN EKER “EDİ BESE” DEDİ

Gezi eylemlerini “Türkiye karıştırmak isteyenlere karşı güçlü duruşumuz devam edecek” diyerek eleştiren Eker, aynı konuşmada PKK’nın sloganlarından biri olan “edi bese”yi kullandı.

Buna zarar verecek her sese yeter artık “edi bese” diyebilmeliyiz. Biz hükümet olarak barış ve kardeşliği tesis edelim diyoruz diye konuştu.

“EDİ BESE” NE DEMEK ?
PKK’nın terör estirdiği 2010 dönemi sonrasında askeri operasyonlar artarak devam ediyordu. KCK operasyonları kapsamında terör örgütüne çok ciddi darbeler indirilirken örgütün legal görünümlü örgütlenmeleri de çeşitli kampanyalar düzenliyorlardı. Özellikle üniversitelerdeki terör örgütü yandaşları aracılığıyla askeri operasyonların durdurulması isteniyor ve bunun için Kürtçe “edi bese” (Türkçe anlamı artık yeter)konulu yürüyüşler kampanyalar düzenleniyordu.

Bu eylemlerin bir kısmı amacına ulaşırken kendilerini ‘aydın’ olarak nitelendiren bazı isimler de bu eylemlere sosyal medyada destek veriyorlar, bizzat yürüyüşlerine katılıyorlardı.

MALİYE BAKANI DA KÜRTÇE KONUŞMUŞTU !
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün vatandaşlarla biraraya gelmiş ve Kürtçe konuşmuştu. Şimşek’den sonra zaman zaman Kürt olduğunu söyleyen Bakan Eker’in de Kürtçe ifadeler kullanması dikkat çekti.

İşte O Haber: http://www.haberdokuz.com/2013/07/29/bakan-vatandasla-kurtce-konustu/

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz