Konu Neydi Beyler!

AKP’nin Kürt politikasında yeni adımlar, Irak’taki sözde bölgesel yönetimin sözde Başbakanı Türkiye’de…

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 02:03

AKP’nin son günlerde Ortadoğu’daki hamleleri artıyor. Irak’ta ABD müdahalesi sonrasında özerkliğini ilan ederek kuzey bölgesini ele geçiren Barzani aşireti el üstünde tutulmaya devam ediyor.

HaberDokuz.com/ Ankara / ÖZEL HABER 

ÜST DÜZEY KONUK MUAMELESİ !
Irak’taki sözde bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı sıfatıyla üst düzeyde ağırlanan Neçirvan Barzani, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Dışişleri Konutu’nda yapılan görüşme sonrasında diplomatik kaynaklardan gelen bilgilere göre, Davutoğlu ve Barzani’nin “Suriye ve Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere ilişkin ortak tutum ve kaygılara sahibiz” mesajında birleştikleri öğrenildi.

TİCARİ PAZARLIK
Türkmenlere yönelik son dönemde artan saldırıların gündeme gelmediği toplantıda sözde bölgesel yönetim ile ticari konular konuşuldu. Enerji alanındaki işbirliği ve ticarin yatırımların artırılmasına yönelik projelerin de değerlendirildiği toplantının en önemli konusunun PYD-OSÖ arasındaki çatışma olduğu öğrenildi.

PYD’DE DESTEK Mİ KONUŞULDU
Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye’ye sınır bölgelerinde patlak veren çatışmalarında değerlendirildiği toplantıda ortak kaygılara sahip olunduğu vurgusu yapıldı. PYD’nin faaliyetlerine ilişkin geçen hafta içerisinde örgüt liderini İstanbul’da ağırlayan AKP bu görüşme sonrasında Kürtler’in destekleneceği kararı çıkmıştı. Türk medyasında çıkan bayrak dikme görüntülerinin bir daha yaşanmaması için gerekli ikazların yapıldığı PYD lideri Salih Müslim, örgüt kaynaklarına verdiği demeçte “AKP’den yardım sözü aldık” demişti.

“KÜRTLER DİĞER ÜLKELERDE EŞİT HAKLAR SAHİP OLMALI”
Dışişleri’ndeki çeşitli kaynaklara verdiği bilgilere göre Türkiye, Barzani’ye önemli mesajlar verdi. Mesajda şu ifadeler ön plana çıktı: “Kürtlere karşı bir tutumumuz yok. Kürtlerin diğer ülkelerde de eşit haklara sahip olmaları için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledik. Önemli olan sınırlara, uluslararası hukuka saygı, teröre ve şiddete karşı açık bir tutum alınması mesajımızı yineledik.”

SÖZDE BAŞBAKAN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK
Naçirvan Barzani’nin bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz