Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

“Kürt Olsaydım…”

Bülent Arınç da son günlerin modasına uydu. Irak’ın kuzeyini “kürt bölgesi” tanımladı.

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 19:56

Bülent Arınç merkezi Erbil’de bulunan Rudaw isimli bir televizyon kanalına konuştu ve terörist Abdullah Öcalan’ın hapishanedeki koşullarını değerlendirdi. Kürt bölgesiyle iyi bir ilişki içinde olduklarını belirten Arınç;  “Bizim Kürt bölgesiyle iyi ilişkimiz var. Irak ile ticaretimiz 20 milyar dolar civarında. Bunun yaklaşık 11 milyar doları Kürt bölgesindedir. Ancak bu, Kürt bölgesiyle olan ilişkilerimizin salt ticaretten ibaret olduğu anlamına gelmez. Güvenlik ve diğer konularda da birlikte çalışmalarımız var” diye konuştu.

ÖCALAN İNSANCA CEZA ÇEKMELİ

Apo’nun daha geniş bir odaya alınıp alınamamasıyla ilgili soruyu da cevaplayan Arınç; “Evet, geniş bir yere almışlar. Kanunlara göre, eğer tutuklu bir sene boyunca yerinde uyumlu ise daha sonra iyi bir yere alınır. Bana göre de birisi ceza aldığında onu insanca çekmeli.” dedi.

KÜRTLERİN HAKLARI İÇİN ÇOK MÜCADELE ETTİM

Arınç, kendisine sorulaN Kürt müsünüz? sorusuna ise; Aslen Türküm. Ancak Kürt olsaydım da benim için bir şey fark etmezdi. Yine Müslüman bir ailede dünyaya geldiğim için rabbime şükrederdim. Çünkü ben siyasete girdiğim günden itibaren Kürtlerle hep güzel ilişkiler kurdum. Kürtlerin haklarını alması için parlamentoda çok mücadele ettim.

KÜRT HALKI

Bülent Arınç açıklamalarının devamında, vatandaşlarımızı etnik kökenlerine göre sınıflandırırken, Türkiye’de sanki iki halk varmış gibi “kürt halkı” tanımlamasında bulundu.

Arınç’ın şok sözleri: “Eğer dil varsa insan vardır. Dil yoksa insan da yoktur. Bundan dolayı Kürt halkını kendimiz gibi görüyoruz. Bu da benim için büyük bir onur kaynağıdır” şeklinde yanıt verdi”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.