“Vur Emrini Kim Verdi Biliyor”

BDP’den Selahattin Demirtaş, Başbakan’ın bugün yaptığı Uludere açıklamalarına hemen cevap verdi.

28 Temmuz 2013 Pazar, 14:16

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütünün 2. Olağan Kongresi Kadıköy’deki Cafer Ağa Spor Salonu’nda yapılıyor. Abdullah Öcalan’ın resimlerinin bulunduğu pankart ve flamalar açıldığı kongreye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Hasip Kaplan da katılıyor. Kongrede Cizre ve Diyarbakır’da yol kesme ve kimlik kontrolü yapmalarıyla gündeme gelen YDG-H’nin pankartlarının da asıldığı görüldü.

BAŞBAKAN SOMUT ADIM ATMAK ZORUNDA

Kongre öncesi gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Uludereli aileler ile yaptığı görüşmeyle ilgili sorularını yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

“Roboskili aileler uzun süredir Başbakan ile görüşmek istiyorlardı. Bunun için birkaç kez Ankara’ya da geldiler. Fakat görüşme gerçekleşmemişti. Sayın Başbakan’ın Şırnak’a gelişi vesilesiyle bu görüşmenin gerçekleşebileceği iletilince biz de yardımcı olduk. Roboskili aileler katliam gerçekleştiğinde siyasi mevkide 1. derecede sorumlu makamda olan başbakan ile yüz yüze görüşüp taleplerini ve beklentilerini ilettiler. Görüşmenin gerçekleşmiş olmasından dolayı aileler memnunlar. Görüşmenin iyi geçtiğini ifade ediyorlar. Ama şimdi artık sayın başbakanın ve hükümetin Roboski katliamının aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda somut bir adım atmak durumundadır. Aileler bu beklenti içerisinde doğal olarak. O emri kimin verdiğini adil bir yargılama belirler. Kendisi öyle diyorsa yargının önünü açsınlar. Vur emrini kimin verdiğini biliyor demektir.”

Açıklamanın ardından salona giren Demirtaş ve BDP’li vekiller alkış ve sloganlarla karşılandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz