Son Dakika
10 Aralık 2019 Salı

Kıbrıs’ta Erken Genel Seçim!

Bugün saat 08:00 itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir seçim daha başlamış oldu. Oylama işlemine 18:00’da son verilecek.

28 Temmuz 2013 Pazar, 13:48

Bugün saat 08:00 itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir seçim daha başlamış oldu. Oylama işlemine 18:00’da son verilecek.

Milletvekilliği erken genel seçiminde, toplam 172 bin 803 seçmen, 670 sandıkta oy kullanacak. Seçimlerde, 5 partiden 250 aday ile 7 bağımsız aday olmak üzere toplam 257 kişi, Cumhuriyet Meclisi’nde yer almak için yarışıyor.

Partiler, Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, Güzelyurt’tan 6 ve İskele’den de 5 milletvekili çıkarmak için birbirleriyle mücadele edecek. Ülke genelinde yüzde 5 seçim barajını aşan partiler ile adaylar, oy oranlarına göre Meclis’te temsil edilme şansı bulacak.

Seçimde Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP UG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) seçmenlerden oy talep ederken, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) ise seçimleri boykot çağrısı yaptı.

SEÇİM SONUÇLARI 21.00’DEN SONRA

Oy verme işleminin 18.00’de tamamlanmasıyla hemen oy sayımına geçilecek. Seçim Yasası uyarınca saat 19.00’a kadar seçim sonuçlarına ilişkin yayın yapılamayacak, 19.00-21.00 saatleri arasında YSK’dan alınacak sonuçlar duyurulabilecek ve 21.00’den sonra da yayın yasağı kalkacak.

Seçim sonuçlarını, Yakın Doğu Üniversitesi’yle (YDÜ) işbirliği halinde açıklayacak olan Yüksek Seçim Kurulu, saat 24.00’ten önce, ”çok büyük ölçüde” seçim sonuçlarını ortaya çıkarmayı hedefliyor.

MÜHÜR PARTİYE, TERCİH ADAYA AVANTAJ SAĞLIYOR

KKTC seçim sistemine göre, seçmenler oylarını, mühür, mühür tercih ve karma olmak üzere 3 şekilde kullanabiliyor. Sadece mühür vurulması durumunda başka herhangi bir işleme gerek duyulmuyor.

Hem mühür, hem tercih halinde ise tercihlerin mühür vurulan partinin listesinden yapılması zorunlu. Tercihler de o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının yarısı kadar olmak zorunda oluyor ve mühür vurulup tercihler başka partinin listesinden yapılması durumunda, sadece tercihler geçersiz sayılıyor.

Karma oyda ise seçmen, farklı parti listelerinden ve bağımsız adaylar arasından tercih yaparak karma oy da kullanabiliyor. Ancak karma oyun geçerli olması için herhangi bir partiye mühür vurulmaması gerekiyor.Karma oy kullanan seçmen, o ilçenin çıkaracağı milletvekili sayısının en az yarısı kadar tercih yapmak zorunda kalıyor.

Bir partiye vurulan mühür, o partiye bölge milletvekili sayısı kadar oy getiriyor. Mühre ek olarak aynı partiden yapılan tercihler ise sadece parti içi avantaj sağlıyor, ilgili partiye diğer partilere kıyasla ek veya daha az avantaj sağlamıyor.

Karma oydan bir partiye gelen oy sayısı ise adaylara verilen tercih sayısı kadar hesaplanıyor. Örneğin, 16 milletvekili çıkaracak Lefkoşa’da bir partiye vurulan mühür, o partinin hanesine (16) oy olarak yazılıyor. Aynı partiye karma oydan gelen 3 tercih de (3) oy olarak kaydediliyor. Mühür partiye, tercih adaya avantaj sağlıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.