Son Dakika
10 Aralık 2019 Salı

Diyarbakır Emniyeti Kürtçe İftar Verecek

Diyarbakır Emniyeti, Kürtçe iftar verdi ve tüm masraflar polisler tarafından karşılandı.

28 Temmuz 2013 Pazar, 12:29

Diyarbakır Emniyeti, Kürtçe iftar verecek ve tüm masraflar polisler tarafından karşılanacak.

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte halkla daha yakın iletişim kurabilmek için Kürtçe dil eğitimi alan Diyarbakır polisinden yeni açılım. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Dağkapı Meydanı’nda Kürtlere iftar yemeği verecek. Yaklaşık beş bin kişinin katılması hedeflenen ve 2 Ağustos’ta gerçekleşecek olan yemekte Diyarbakır polisi ve halk iftar sofrasında buluşup orucunu aynı masada açacak.

Akşam’da yer alan habere göre, Emniyet Müdürlüğü’nün organizasyon için seçtiği mekan ise anlamlı. İftar yemeği, 1925 yılında gerçekleşen 11. Kürt isyanının lideri Şeyh Said’in idam edildiği Dağkapı Meydanı’nda gerçekleşecek. Kürtler için kritik öneme sahip meydanda gerçekleştirilecek yemekle çözüm sürecini provoke etmek isteyen çevrelere en anlamlı mesaj verilmiş olacak. Yıllarca Diyarbakır polisi ve halkın karşı karşıya geldiği meydanda bu defa taraflar iftar masasında yan yana olacak.

MASRAFLAR POLİSTEN

Diyarbakır polisi ve Diyarbakır halkını aynı masada buluşturacak iftar yemeği için kamu kaynağı da kullanılmayacak. Bir ilk olacak etkinliğin tüm masrafını DiyarbakırEmniyet Müdürlüğü ödeyecek. İftara katılan her polis kendi masasında oturan üç vatandaşın yemek parasını cebinden ödeyecek. İftar yemeğine kent protokolünden katılacak en yüksek temsilci ise yaklaşık üç ay önce Diyarbakır’a atanan Vali Cahit Kıraç olacak. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, emniyet amirleri, kaymakamlar, belediye başkanları ve muhtarlar da yine protokol masasında yer alacaklar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.