Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

28 Temmuz 2013 Pazar, 03:50
Batuhan ÇOLAK
Batuhan ÇOLAK batuhancolak@gmail.com Tüm Yazılar

Al Birini Vur Ötekine

Bir ülke nasıl uyutulur…

Türkiye’de tepki gösterilmesi gereken olaylara tepki göstermeyip, olmadık konular ve olmadık şahıslar üzerinden gündem oluşturmak moda oldu.

İslam bilimleri alanında herhangi bir akademik eğitimden bile geçmemiş biri (avukat) katıldığı televizyon programında söylediği sözlerle toplumu gerip gündeme oturabiliyor. Asıl ilginç olan nokta ise ciddiye bile alınmaması gereken bu sözlerin birden bire sosyal medya aracılığıyla gündem oluşturabilmesi…

Söz konusu şahsın abes yorumlarından sonra “Direnhamile” adı altında “özel hayatımıza karışamazsınız” konulu mesajlar sosyal medyada hızlıca yayılıyor. Karnı burnunda olarak tabir edilen hamile bayanlar karınlarını açarak fotoğraflıyor ve birçok haber sitesi üzerinden bunlar yayılmaya başlıyor. Bu arada aniden birileri ortaya çıkıp, İslam toplumlarını aşağılamaya, dini değerleri küçümsemeye başlayarak manipülasyon faaliyetlerine girişiyorlar.

İnsanlar neye, ne şekilde ve nerede tepki vereceğini bilemez bir hale geliyor.

TRT’deki ciddiye bile alınmayacak bir kişinin sözleri üzerinden sanki çok büyük bir açık yakalanmışçasına hükümete saldırılıyor.

İyi de arkadaş, o kadar açık arıyorsanız olmadık adamların sözlerine, izlenmeyen programların yayınlarına değil de daha düne kadar evlatlarımızı şehit edenlerle kimlerin aynı masada oturduğuna tepki ver.

Türkiye’de şehitler peşi sıra geldiği günlerde her yeri ayağa kaldırıp, tüm milliyetçi duygularıyla şahlanan toplum her nedense bu gibi olaylar karşısında 3 maymunu oynuyor.

Eğer bir tepki verecek ve karşıtlık yapacaksan başkalarının duygularına, inançlarına saldırarak değil, kendi doğrularını en mantıklı şekilde izah ederek eylem yap.

Haklıyken haksız duruma düşmek tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Özgürlüklerimize karışamazsınız diyerek ekşi sözlükte, sosyal medyada İslam’i değerleri aşağılayanlar türeyip “direngezi, direnhamile” gibi popüler eleştiri konularının arkasına sığınarak; dini değerlere hakaret etmeyi ve muhafazakar kesimi 2.sınıf vatandaş olarak görmeye başlıyorlar.

Bu fırsatı bekleyen iktidar yanlısı yayın organları da, sosyal medyadan cımbızla seçip yayınlayıp “işte gezicilerin son hali” diyerek farklı bir manipüslasyona girişiyor. Böylece toplum kutuplaştırılırken, AKP’den ayrılması, uzaklaşması an meselesi olan merkez sağ, yeniden AKP’ye yönlendiriliyor.

Unutturulan Gündem

Toplum bir zamanlar olduğu gibi laik-antilaik ikileminde kutuplaştırılırken, kuruluş amaçları itibariyle ülkeyi bölmeyi amaçlayan, vahşice ve alçakça yöntemlerle insanları öldüren, katledenler “insan hakları” savunucusu haline dönüşebiliyor.

Toplumda infial oluşturması muhtemel girişimler belirli medya organlarının da yoğun katkılarıyla sıradan bir olaymış gibi gösterilebiliyor.

Öcalan çıkıp ben basın mensuplarını istiyorum toplantı yapacağım diyor. Hükümet ise “sen kimsin be adam” demek yerine “bu hukuken mümkün değil” diyebiliyor.

Başbakan Erdoğan insanların hayatını kaybettiği olayları yatıştırmak, ölenlerin de Türk insanı olduğuna dikkat çekmek yerine, polisi daha da koruyor ve bu olayları özellikle gündemde tutuyor.

Kemirgenler, çapulcular, dış mihraklar gibi çeşitli sıfatlarla ötekileştirilen insanlar Türkiye’nin en önemli problemiymiş gibi gösterilirken, çözüm süreci adı altında PKK’nın tüm vahşetleri olağanlaştırılıp, Türk insanının zihninde farklı algılamalar yaratılmak isteniyor.

PKK’nın çözüm sürecinde hiçbir mensubunu sınır dışına çıkarmadığı ortaya çıkarken, bölgede örgütün ne denli hakimiyet kurduğu cemaate yakın gazetelerin genel yayın yönetmenleri tarafından eleştiri konusu oluyor.

Zeka Noksanlığımız mı Var

Kamuoyunun sahte gündemlerle uyutulmasına çok şahit olduk, detaylarını da biliyoruz…Hem uyutulup hem de gerizekalı yerine konulmasına ilk defa şahit oluyoruz.

Kardeşim daha düne kadar bu adamlar karakollarımızı basıp onlarca Mehmetçiğimizi bir hiç uğruna katletmiyorlar mıydı ?

Bu nasıl bir zihniyet bu nasıl bir körlüktür ki sadece AKP ve siyasi elitler istedi diye önünde dönen oyunları, yalanları görmezden gelebiliyorsun.

Dağlardan “Ne Mutlu Türküm diyene” yazılarını silip, vatandaşın parasıyla yapılan havalimanlarına PKK’lıların isimlerini verenleri hangi meşruiyet içerisinde değerlendirebiliyorsun.

Türkiye’de yıllarca teröre karşı, profillerine “Şehitler ölmez” yazıp, siyah kurdele takarak tepkilerini gösterip, rahatlayan kitle gezi olaylarında da benzer bir tutum içerisinde.

Direnhamile nedir arkadaş…

Herkesin her dediğini alıp gündem yapacaksak, hodri meydan bu ülkeyi bölenleri, bu gençliğin hayallerini çalanları da gündem yapıp, tartışalım !

 

3 Yorum

 1. bora

  28 Temmuz 2013 at 18:14

  birincisi akademisyen değil dediğiniz o insan türkiye ve yurtdışında olmak üzere toplam 25 binin üzerinde müridi bulunmakta olan Cerrahi tarikatının şeyhidir , bu kişi sıradan mahalle arası hocalarından değildir, tasavvuf konusunda kitaplar yazmış üniversitelere konferanslar vermeye gitmiş birisidir, müritlerinin arasında Ahmet Özhan’dan akademisyenilere kadar tırnak içinde aydın kesiminden birçok insanı barındırır, bu bağlamda sizin dediğiniz kadar tepkisiz kalınacak ve önemsenmeyecek bir konu da değildir.

 2. aysel

  28 Temmuz 2013 at 23:17

  kesinlikle doğru insanlar artık olayları saptırıyor ülkemiz saçma sapan konularla dünya gündemine oturuyor şehitlerde bile bukadar ayaklanma çıkmamıştı sadece hükümete saldırmak amacıyla birbirlerini gaza getiriyorlar sosyal medya cabası şimdiki gençlik gurur olmaktan çıktı kibrit alevinden gaza gelen bi gençlik oldu hakkımzda hayırlısı

  • nilay

   29 Temmuz 2013 at 22:17

   şerefimizi, onurumuzu, haysiyetimizi ayaklar altına alıp, tc.yi kaldıran şehide kelle diyen yan gelip yatıyorlar diyen, atama ayyaş diyen, teroristi meclise sokan, dini ve kutsal değerleri kendine oyuncak edip göz boyayan hükümetin kılı olmaktansa kibrit alevinden gaza gelen türk genci olurum arkadaş! bir türk vatandaşı olarak asla ve asla göz yumamam bunlara. şehitler içinde gaza gelirim hamile içinde. sizin gibi sesi çıkmayanlar yüzünden bu hale geldik ve sabrımız taştı zaten. saçma sapan konular yüzünden dünya gündemine oturuyormuşuz, oturtmasaydınız o zaman kardeşim! iyi şeyler yapsalardı, yediği b…. bu kadar milletin gözünün içine sokmasalardı. hükümetin yediği haltlar yüzünden gıkınız çıkmadı, şimdide kendi ve devletin hakkını savunmaya çalışan insana dur demeye hakkınız yok.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.