Son Dakika
12 Aralık 2019 Perşembe

Doktor Yanlışlıkla Zehir İçti!

Çalışanlarının mide ilacı kutusuna koyduğu zehri yanlışlıkla içen doktor hastaneye kaldırıldı.

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 13:00

Çalışanlarının mide ilacı kutusuna koyduğu zehri yanlışlıkla içen doktor hastaneye kaldırıldı.

Yakın arkadaşı Dr. İbrahim Kurt’un verdiği bilgiye göre, Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şükrü Güner perşembe akşamı midesindeki rahatsızlık nedeniyle mide ilacı şişesini aldı. Bodrum’da kiraladıkları evin koridorundaki masanın üzerinde aynı şişeden bir tane daha vardı. Ancak içindeki ilaç değil, böcek zehri olarak yaygın kullanılan organik fosfordu. Çalışanlar ilaçlamada kullanmıştı, Dr. Güner’in ise haberi yoktu.

İÇTİ VE DOLABA KOYDU 
İlaç sanarak zehiri içti ve şişeyi buzdolabına koydu. Ertesi günü Bodrum’da çalıştığı hastanenin yönetim kurulu toplantısı vardı, arayarak kendini iyi hissetmediğini ve gecikeceğini haber verdi. Toplantıya gidemeyince arkadaşları evine gitti. Genel durumu kötüydü, derhal hastaneye kaldırıldı. Dr. Güner mide ilacı içtiğini ısrarla söyledi. Doktor arkadaşları buzdolabındaki şişeden bilmedikleri farklı bir koku aldı. Zehirlenmenin nedeni böylece anlaşıldı.
 
PAZARTESİ UYANDIRILACAK
Dr. Güner 21 Temmuz gecesi uçak ambulansla Muğla’dan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Kliniği’ne getirildi. Zehir sinir ve kas iletisinde görevli enzimi bozuyor. Dolasıyla solunum güçlüğü yaşatıyor. Bu nedenle solunum desteği veriliyor. Dr. Gülen’in bilinci yerinde olsa da uyutulmaya devam ediliyor. Pazartesi uyandırılarak, kendi solunum yapıp yapamayacağına bakılacak. Hazır olması halinde solunum makinesinden ayrılacak.
 
Her yıl 100 bin kişiyi zehirliyor
ORGANİK fosfor bileşikleri böcek öldürücü olarak kullanılıyor. Sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağ­layan asetilkolinesteraz enzimini bloke ettiklerinden tehlikeli. Savaş silahı olarak da kullanılmış. Her yıl 100 binden fazla kişi bu bileşiklerden zehirleniyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde en sık zehirlenme nedenlerinden biri. Yoğun bakım tedavisi gerektiren zehirlenmeler içerisinde ön sıralarda yer alıyor. Zehirlenmeler tarım işçilerinde ve çocuklarda yaygın.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.