Son Dakika
11 Aralık 2019 Çarşamba

Altın Sahipleri Müjde!

Altın sahiplerinin yüzünü güldürecek haberler yurtdışından geldi. Yakında fiyatlar artmaya başlayacak.

26 Temmuz 2013 Cuma, 11:53

Altın sahiplerinin yüzünü güldürecek haberler yurtdışından geldi. Yakında fiyatlar artmaya başlayacak.

Uluslararası piyasalardaki altın fiyatlarındaki dalgalanmaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı (WFDB) Ernest Blom, altında son günlerde yaşanan yükselişe dikkati çekerek, “Bu yükseliş kesinlikle geçen yıl, bu yılın aynı dönemine göre yüzde 15 daha fazla olan altının yükseliş eğilimine girdiğini gösteriyor. Orta ve uzun vadede altındaki yükseliş eğiliminin devam edeceğine dair şüphem yok”  ifadelerini kullandı.

“Çin’in ve Hindistan’ın en büyük altın alıcısı olmaları, Asya ve Avrupa’ya açılan kapı olarak görülen Türkiye’yi altın ithalatında avantajlı hale getirecektir” diyen Blom, şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki kısa vadede yüksek tüketici talebiyle altın fiyatlarında sürekli bir artış göreceğiz ve uzun dönemde altın fiyatları şu anki fiyatlardan yüzde 10 – 15 daha fazla seviyelerde stabil olacak. Bu da tüketicilerin kıymetli metallere talebiyle gerçekleşecek.”

Altın fiyatları yüksek seviyelere tekrar geri dönecek

Blom, altının ons fiyatının bin 900 dolarla tarihi seviyesinden bin 180 dolarlara kadar inmesinin nedenlerine yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Bunun tek sebebi olmasından ziyade kar elde etme, işletim sermayesine ihtiyaç duyan finansal kuruluşlar ya da ülkelerin külçe altın satması gibi dünya genelinde bir çok sebebi olduğunu düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi altın fiyatları yüksek seviyelere tekrar geri dönecek.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.