Biber Gazı Öldürür Mü?

Yalova’da biber gazı etkisiyle hayatını kaybeden Çayan Birben’in adli tıp raporu her şeyi ortaya koyar nitelikteydi.

26 Temmuz 2013 Cuma, 12:37
Yalova’da biber gazı etkisiyle hayatını kaybeden Çayan Birben’in adli tıp raporu her şeyi ortaya koyar nitelikteydi.
Gazın etkisi raporda
Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre, Çayan Birben’in ölümü üzerine hazırlanan Adli Tıp raporu gerçeği ortaya koydu. Adli Tıp raporunda, kişinin yakın mesafeden yoğun olarak biber gazına maruz kalmasının beyin kanamasında etkili olabileceği belirtildi.
Raporda “Kendinde mevcut beyin-damar anevrizması (genişleme) bulunan kişinin yakın mesafeden yoğun olarak biber gazına maruziyeti halinde, serebral anevrizmanın rüptürüne (yırtılma) efor ve stres faktörüne ilave faktör olarak etkili olabilir” denildi.
Ağır cezalık suç
Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz 2013’te soruşturmayı tamamladı. Şüpheli 4 polis hakkında “taksirle öldürme” suçundan iddianame düzenlendi. Yalova Asliye Ceza Mahkemesi ise iddianamede şüpheli polislerin orantısız ve sınırsız güç kullanarak Çayan Birben’inölümüne sebebiyet verdiğinin belirtildiğine dikkat çekti ve kovuşturmanın da TCK’nin 874. ve 861-3e maddeleri uyarınca yapılması gerektiğini belirtti. Yalova Asliye Ceza Mahkemesi dosyayı görevsizlik kararıyla Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. TCK’nin 874. maddesi, kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmişse, 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezası verilmesini hükmediyor. “Kasten yaralama” suçunu düzenleyen TCK’nin 86. maddesinde ise 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz