TÜPRAŞ’a Baskın

AKP-Koç grubu krizi büyüyor. AKP ilk hamleyi yaparak, TÜPRAŞ’a maliye müfettişlerini gönderdi.

25 Temmuz 2013 Perşembe, 01:35

Mahkeme kararı ile yapılan baskına 20 polis ve akaryakıt uzmanları katıldı. Baskının kaçak akaryakıt için yapıldığı ve Maliye ekiplerinin de bu yüzden TÜPRAŞ’ta olduğunu iddia edildi. Baskın sabah 8’de düzenlendi.

TÜPRAŞ’tan alınan numuneler incelenmek üzere TUBİTAK’a gönderildi. Maliye ekipleri polis eşliğinde incelemelerini de sürdürüyor… Tüpraş İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı “Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu” listesinde yıllarda liste başında yer alıyor…

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ise, Maliye ve Emniyet yetkililerinin Tüpraş’ta inceleme yaptığına yönelik iddialar üzerine The Wall Street Journal’a şu açıklamalarda bulundu: “Bu EPDK yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zamanki gibi yapılıyor. Her zaman bu denetimler bi grup halinde yapılır” dedi.

Haberler sonrasında Tüpraş (TUPRS) hisseleri yüzde 2.07 düşerken gün sonunda hisse 42.60 TL’den kapandı. Koç Holding (KCHOL) tarafından ise gün sonundan yüzde 3.93’lük düşüş ile 9.30 TL’den kapanış gerçekleşti

TÜPRAŞ VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
TÜPRAŞ ve Maliye Bakanlığı, akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı.

TÜPRAŞ tarafından yapılan açıklama şöyle; “Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır. Konuyla ilgili özel durum açıklaması yapılmasını gerektiren gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.”

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ise şöyle; “Bugün medya organlarında Maliye ekiplerince bazı vergi mükelleflerinin işyerlerinde emniyet birimleri ile birlikte denetim yapıldığına dair haberlere yer verilmiştir. Bu çerçevede bu açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.

Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütülmekte olup, bu hususta Vergi Usul Kanununun Vergi Mahremiyetini düzenleyen S’inci maddesi hükümlerine göre detaylı bilgi verilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 05/02/2013 tarihinde yürürlüğe giren “Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı” nda, 2013 yılı içerisinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmiş olup, bir çok sektörde vergi incelemeleri de başlatılmış bulunmaktadır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz