Son Dakika
11 Aralık 2019 Çarşamba

Geleceği Görmek Lazımmış!

RTÜK, canlı yayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a küfür eden bir vatandaş için TV kanalına, ‘’Küfür geleceği tahmin edilmeliydi’’ gerekçesiyle ceza verdi.

24 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:10
Geleceği Görmek Lazımmış!

Gazeteport’un haberine göre, RTÜK toplantısında, İstanbul’da yerel yayın yapan kanalda, 1 Haziran günü canlı yayınlanan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, haberprogramı ele alındı.  Yayın sırasında ekrana çıkan bir kişi, “Bu Tayyip var ya bu Tayyip, bir hafta cezaevinde yattı, kendi oğlunu özel uçakla Amerika’ya gönderdi. Bu kadar vatandaşa su sıkıyor, Suriyelileri kendine oy için buraya getirdi. Tinerci baliciler anarşist olmuş da, esrarcı hapçılar anarşist olmuş da, sen mi biliyon lan” dedi ve küfür etti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, bu konudaki raporunda, toplumsal olaylardaki canlı yayınlarda, ihlal yaratacak davranışlarda bulunma olasılığının göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.  Raporda “Bu kişinin sözlerinden, konuşmanın sonunun nasıl geleceği mesleki tecrübelerden tahmin edilmeliydi” denildi. RTÜK de, kanala “Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımı” nedeniyle uyarı cezası verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.