Türk Telekom Digitürk’ü de Alacak !

Telekom’un özelleştirilmesinden sonra büyük paralar kazanana yabancıların şimdiki hedefi Digitürk.

23 Temmuz 2013 Salı, 16:25

Türk Telekom, Çukurova Holding ile Providence Equity Partners’ın ortak olduğu dijital yayın platformu Digiturk’ün yüzde 53 hissesini satın almak için bağlayıcı olmayan teklif verdiğini açıkladı.

Şirketin KAP açıklamasının ardından Türk Telekom hisseleri 6.96 liraya kadar yükselirken, saat 15.00′te yüzde 3.92 artışla 6.90 liradan işlem görüyordu.

Futbolda Süper Lig yayın haklarını da elinde bulunduran Digiturk’te Çukurova Holding’in yüzde 53, Providence Equity Partners fonunun ise yüzde 47 hissesi bulunuyor.

BGC Partners Analisti Erdem Hafızoğlu, “Digiturk’e ne kadar para ödeneceği önemli. Eğer Türk Telekom çok pahalı bir fiyata almazsa onun açısından olumlu olur. Paketlerine katarak sinerji yaratabilir. Örneğin ev telefonu paketiyle birleştirerek sabit hat tarafındaki düşüşü engelleyebilir. Şirketin ikinci çeyrek sonuçları da kurdan dolayı kötü gelmişti ve hisse baskı altındaydı. Bu haber tetikleyici oldu” dedi.
Dubai merkezli Oger Telekom’un yüzde 55 pay ile kontrole sahip olduğu Türk Telekom’da Hazine Müsteşarlığı’nın da yüzde 31.68 payı bulunuyor.

DIGITURK’ÜN SATIŞ SÜRECİ
Çukurova Holding’in İnterbank protokolünden kaynaklanan borçlarını tahsil etmek amacıyla grubun medya aktiflerinin yönetimini devralan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Digiturk’ü daha yüksek bir fiyattan satabileceğini belirten Çukurova Holding’e satış için süre tanımıştı.

MSF yetkilileri Çukurova Holding’in şirketteki payını üçüncü bir şirkete veya Providence’a satabileceğini veya Providence ile birlikte Digiturk’ün tamamını üçüncü bir şirkete satabileceğini söylemişlerdi.
Türkiye uydu televizyon yayın pazarı, yüksek büyüme potansiyeli nedeniyle alıcıların ilgisini çekiyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre 2012 yılı ikinci çeyreği itibariyle Türkiye dijital televizyon yayını pazarında 4.1 milyon abone bulunurken, Digiturk’ün yüzde 61.73, D-Smart’ın ise yüzde 38.27 payı bulunuyor.

Toplam dijital yayın gelirleri geçen yılın ilk çeyrekte 34 milyon lira olduktan sonra ikinci çeyrekte 51.8 milyon liraya yükseldi. IHS Screen Digest tahminlerine göre pazarın 2012-2017 döneminde yüzde 25 büyümesi, gelirlerin ise yüzde 71 artması bekleniyor.

Digiturk’ün satış süreci Turkcell’deki kontrol hisselerini diğer ortak Altimo’dan geri almayı hedefleyen Çukurova Holding’in finansman arayışı açısından da krtik önem taşıyor.

İki taraf arasındaki davayı görüşen Privy Council 9 Temmuz’da, Çukurova Holding’in yüzde 13.81 paya karşılık gelen kontrol hisselerini geri alabilmek için Altimo’ya yaklaşık 1.57 milyar dolar ödemesine karar vermişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz