Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

Başsavcı’dan ‘Gezi Parkı’ Açıklaması…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı Olayları ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

23 Temmuz 2013 Salı, 16:47

Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Gezi Parkı olayları sebebiyle medyada, yargı organlarını yıpratıcı, adil yargılanmayı etkileyici mahiyette haber ve yorumlara yer verildiği görülmektedir.” denildi.

“FARKLI” BAKIŞ AÇILARINA “AYNI” GÖNDERME : SİTEM

Bazı medya organlarında olayların abartıldığını, gözaltıların ve tutuklamaların hukuka aykırı olduğu, bayrak satan insanların bile 20 yıl hapisle yargılanacağının yer aldığını belirten Başsavcılık, “Başsavcılık hala görevini yapmıyor’, ‘Başbakana hakarete savcılar hala sessiz’ başlıkları ile kolluğun ve yargı organlarının suçları takip edemediği ve göz yumduğu intibaını doğurabilecek yayınlara da yer verildiği görülmektedir.” İfadelerine yer verildi.

715 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI. 41 KİŞİ TUTUKLANDI

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için istatistiki bilgilerin verilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Başsavcılık, 7 maddelik bilgilendirme yaptı. Gezi parkı olayları ile ilgili 715 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 179’unun tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini ifade etti. Tutuklamaya sevk edilenlerden 41’nin tutuklandığını, itiraz üzerine 10 kişinin serbest bırakıldığını belirten savcılık, 57 şüpheli hakkında ise denetimli serbestlik kararı verildiğini açıkladı.

DEVLET BÜYÜKLERİNE HAKARETLERE SORUŞTURMA AÇILDI

Basın veya sosyal medyada, hakaret ve benzeri nitelikte suç oluşturabilecek yayınlar sebebiyle de 110 soruşturma başlatıldığını vurgulayan başsavcılık, “Bu soruşturmaların büyük çoğunluğu üst düzey devlet görevlilerine hakaret suçundan dolayı yapılmaktadır.ödedi.

DHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.