Son Dakika
11 Aralık 2019 Çarşamba

Türkiye, İnsani Yardım’da Dünya 4.sü

Türkiye insani yardım konusunda dünya devlerinin arasına girdi.

22 Temmuz 2013 Pazartesi, 14:48

Development Initiatives’in yıllık olarak açıkladığı Dünya İnsani Yardım Raporu’na göre 2012 yılında Türkiye insani yardım konusunda dünyada 4. sırada yer aldı.
Dünya’da insani yardımların finanse edilmesiyle ilgili olarak yayınlanan ve Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantısında açıklanan raporda, Türkiye’nin uluslararası platformda insani yardım konusunda en önemli aktörlerden biri haline geldiği belirtildi.

Raporda ayrıca 2012 yılında dünyada çok büyük bir felaket yaşanmamasına rağmen kalkınmakta olan ülkelerdeki yoksul insanların kırılganlığı ve sürekli olarak krizlere açık oldukları vurgulandı. Konuyla ilgili olarak Development Initiatives Sorumlu Yetkilisi Judith RANDEL elde edilen verilerin Somali örneğindeki gibi yıllarca süren krizlere yapılan müdahalelerin genellikle geç yapıldığını ve büyük oranda önceden önlenmesi mümkün olabilecek ölümlerle sonuçlandığını kaydetti.

Suriye’de yaşananlara da değinen rapor, krizin insani boyutunun katlanarak arttığını, raporun yazıldığı dönemde 6.8 milyon insanın yardıma muhtaç durumda olduğunu, bunların 1.6 milyonunun mülteci konumunda olduğunu ve 4.2 milyon insanın da yerlerinden edildiğini belirtti.

ABD’nin miktar olarak halen en büyük donör, Lüksemburg ve İsveç’in ise milli gelire göre en büyük yardımı yapan ülkelerin başında geldiğinin kaydedildiği rapora göre Türkiye 2012’de yaptığı 1 milyar doların üzerinde (milli gelire oranı 0.13) yardımla insani yardım alanında 4. sırada yer aldı.

Ülkemizde ulusal ve uluslararası insani yardım konularında bugüne kadar birçok başarılı koordinasyon gerçekleştiren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Suriye, Somali, Myanmar başta olmak üzere birçok uluslararası krizde gönderdiği insani ve nakdi yardımlarla Türkiye’nin insani yardım konusunda dünya sıralamasında 4. olmasına büyük katkı sağladı.

Somali’de yaşanan olaylara müdahale edilmesi için 250.000 kişinin ölmesinin beklenmemesi gerektiğini kaydeden Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, uluslararası kamuoyunun dikkatinin Somali’de yaşananlara çevrilmesi konusunda Türkiye’nin öncülük ettiğini belirtti. Başkanımız Dr. Fuat OKTAY yayınlanan rapora ilişkin olarak ise “Türkiye’nin dünyada insani yardım konusunda 4. olması, ülkemizin dünyada artan itibarını ve gelişmişliğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.