Petrolun Kontrolü Kürtlerde!

ABD’nın Irak’ı değiştirme sürecinde aslan payı Kürt grupların oldu. Petrolde en büyük bay Kürtlere verildi.

20 Temmuz 2013 Cumartesi, 13:30

ABD ve İngiltere’nin yardımıyla Irak’tan sonra Suriye’nin kuzeyini de ele geçiren Kürtler, yılda 12 milyar dolar akıtan petrol kuyularına el koydu

Orta Doğu’da yaşanan istikrarsızlık Türkiye’nin güvenliğini tehdit ederken, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin sınıra sıfır noktadaki Rasulayn kasabasını ele geçirmesi ve özerk yönetime doğru adım adım ilerlemesi, “Sınırın karşı tarafında PKK devleti mi kuruluyor” endişesini artırdı. Uzmanlar, “dört parçalı Kürdistan” ın kurulmasında yeni bir perde yaşandığı görüşünde birleşirken, Türkiye’ye karşı Kürtlere “siyasi adem-i merkeziyetçi” yapı önermeye hazırlanan Şam yönetimi, sınırdaki 6 bölgeyi örgütün kontrolüne bırakacak. PYD yönetiminde özerklik ilanının ardından başta İran, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Fransa olmak üzere 4 Arap ülkesinin daha Kürtlerin özerkliğini tanıyacağı, bunun da diplomatik açıdan çeşitli sorunlara yolaçağı ifade ediliyor.

Yüzde 60’ı PYD’de

Orta Doğu savaşlarının kaderinde en önemli unsur olan petrol Suriye’yi de etkiledi ve yılda 10 milyar dolarlık petrol ihracatı yapan Kerkük ve Musul petrolü, ABD’nin de desteğiyle Kürtlerin eline geçti. Şam yönetiminin desteğiyle Suriye petrolünün yüzde 60’ını elinde tutan PYD, bölgedeki boru hatlarından Banyas ve Lazkiye’deki rafinerilere ham petrol akışını sağlarken önemli miktarda gelir elde ediyor. Bu gelirle Batı’dan da destek alıp bölgede alternatif olma çabası içinde hızla ilerliyor.

Olup bitenlerden sonra Suriye’deki iç savaştan en kârlı çıkan Kürtler oldu ve bir çok kenti savaşmadan ele geçiren terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, bölgedeki petrolün üstüne oturdu. PYD Başkanı Salih Müslim, petrolün yüzde 60’ının Kürtlerin denetiminde olduğunu belirtirken, petrol kuyularının korumasını da YPG’ye verdi. PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı kolu YPG ile Esad muhaliflerinin Haseke şehri ve Rumeylan petrol bölgesini ele geçirmek için çatıştıkları, PYD militanlarının Suvaydiya’da 20 petrol sahasını ele geçirdiği bildirildi.

Günde 150 bin varil

Bu arada, PYD ile El Nusra’ya bağlı gruplar arasındaki çatışmalar, önemli petrol kaynaklarının bulunduğu Tel Koçer bölgesinde de yoğunlaştı. Suriye’nin Rumeylan’da günlük 100-150 bin varil civarında petrol üretimi olduğu sanılıyor.
Suriye, petrol kaynakları açısından yabana atılmayacak kadar zenginliğe sahip. Ülkenin tespit edilmiş petrol rezervi 2.5 milyar varil. İç savaştan önce Şam yönetimi yılda 3 milyar doları aşan petrol ihracatı yapıyordu. Petrol rezervinin büyük bölümü Kürtlerin yaşadığı kuzeyde çıkıyor.

Yıllık gelir, 12 milyar dolar

Kuzey Irak’taki Kerkük şehri sınırında dört büyük petrol alanı bulunuyor. Bunların en büyüğü “Kerkük Petrol”, ikinci  olarak “Bay Hasan”, daha sonra “Cembur” ve “Habaz” alanları geliyor. Kerkük Petrol alanı, Ceber Bore dağlarından Guer nahiyesine kadar. Uzunluğu 96 Kilometre, genişliği ise 4 kilometre. Kerkük Petrol Alanı’nda 434 kuyu faaliyet gösteriyor. “Bay Hasan” da 300, “Cembur” da 63, ve “Habaz” da 40 petrol kuyusu mevcut. Bu kuyulardan günde 650 bin varil petrol elde ediliyor. Bölgedeki petrol rezervi ise yaklaşık 10 milyar varil. Kerkük petrolü, Irak petrolünün yüzde 11’ini oluşturuyor. Kerkük’te ayarıca günlük 150 milyon metreküp çıkartılabilecek doğal gaz rezervleri de var. Musul’da 1 milyon varil civarında petrol çıkarken, Irak’ın kuzeyinde petrol gelirlerinden elde edilen paranın ise 12 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

yeniçağ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz