Obama’dan Zimmerman Açıklaması

ABD’de gündem Zimmerman davası…Obama yargının kararını eleştirdi bu sözlerle eleştirdi:

20 Temmuz 2013 Cumartesi, 14:00

ABD Başkanı Barack Obama, 17 yaşındaki siyahi genç Travyon Martin’i öldüren George Zimmerman’ın beraatiyle ilgili dün sürpriz bir açıklama yaptı. Kendisinden beklenmeyecek kadar kişisel ifadeler kullanan Obama, “Travyon Martin 35 yıl önce ben olabilirdim” diye konuştu. ABD Başkanı olayın yaşandığı Şubat 2012’de yaptığı açıklamada da “Bir oğlum olsa Travyon gibi olurdu” demişti.

Obama, Beyaz Saray’da düzenlenen ve genellikle basın sözcülerinin gerçekleştirdiği günlük brifingde gazetecilerin karşısına çıkarak şaşırttı.

Ülkedeki Afrikalı-Amerikalıların neden Zimmerman’ın beraatinden dolayı öfkeli olduğunu açıklamaya çalışan Obama, “Trayvon Martin 35 yıl önce ben olabilirdim” dedi.

Önünde hazır bir metin olmadan konuşan ABD Başkanı, yasalardaki ırksal eşitsizliğe ve “nüanslı sosyal önyargılara” dikkat çekerek, “Bu ülkede bir markette alışveriş yaparken görevlilerce izlenme deneyimini yaşamamış bir Afrikalı-Amerikalı erkek yok denecek kadar azdır. Buna ben de dahilim. Muhtemelen çok az sayıda siyahi erkek yolda yürürken yanından geçtiği arabaların kapılarının kilitlendiğini duyma deneyimini yaşamamıştır. Bu bana olmuştu; en azından senatör olmadan önce. Bir asansöre bindiğinde içerideki kadının çantasını kavradığını ve kendisi inene kadar nefesini tuttuğunu yaşamamış Afrikalı-Amerikalı erkek sayısı çok azdır. Bu çok sık yaşanır” dedi.

Amacının bu deneyimleri abartmak olmadığını ifade eden Obama, ancak böyle durumların “Afrikalı-Amerikalı toplumunun bir gece Florida’da yaşananları nasıl yorumladığının göstergesi olduğunu” belirtti.

Obama aynı zamanda şnsan hakları örgütlerinin Zimmerman’a karşı nefret suçu davası açılması yönündeki çağrılarına da yanıt vererek, Florida mahkemesinin kararını verdiğini belirtti.

“Bir kez jüri konuştu, sistemimiz böyle işliyor” diyen Obama, Adalet Bakanı Eric Holder’ın davayı incelediğini de belirterek, federal dava çağrılarının “bir beklenti olduğunu gösterdiğini” söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz