Bayrak Satıcısına 7 Yıl Hapis

Gözaltına alınmasıyla dikkat çeken ve bir süre sonra tutuklanan Ali Sarıçiçek hakkında 7 yıl hapis istemi.

20 Temmuz 2013 Cumartesi, 12:43

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin, aralarında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame hazırladı.

Sarıçiçek hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, 19 şüpheli hakkında ise “görevi yaptırmamak için direnme”, “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçlarından hapis cezası isteniyor.

41 kişi hakkında takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan 7 sayfalık iddianamede, şüpheli bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek ile İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori hakkında “görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 sayılı kanuna muhalefet” suçlarından 1 yıl 2 aydan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, diğer 18 şüphelinin ise “görevi yaptırmamak için direnme”, “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçlarından hapisle cezalandırılması istendi.

Soruşturma kapsamında, 41 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildi.

Atılan taş sonucu polis memuru yaralandı

Gezi Parkı’nda 6 Temmuz’da gerçekleşen olaylara değenilen iddianamede, Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine yine meydanda toplanan grubun, polisin ısrarlı uyarılarına rağmen dağılmadığı anlatılıyor.

Bu sırada grubun taş ve soda şişesi atarak polise saldırması üzerine kolluk kuvvetlerinin zor kullanarak grubu dağıttığı belirtilen iddianemede, bu olay sırasında bacağına taş isabet eden polis memuru Mustafa Cankurtaran’ın yaralandığının tespit edildiği kaydedildi.

bayrakçı ali tahliye 6

Aynı grubun içerisinde yer alan şüpheli Ali Sarıçiçek’in, kamuoyunda herhangi bir eyleme katılmadığı ve sadece eylem bölgesinde bayrak sattığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığı ifade edilen iddianamede, Sarıçiçek’in söz konusu eylemci grupla hareket ettiği gibi, grupla Gezi Parkı’na girmek için konuşmalar yaptığı, gözaltına alınmak istendiğinde kolluk kuvvetlerine aktif direnmede bulunduğunun kamera kayıtlarından tespit edildiği belirtildi.

Şüpheli Ali Sarıçiçek’in “görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 sayılı kanuna muhalefet” suçlarından 1 yıl 2 aydan 7 yıla kadar, aralarında İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori’nin de bulunduğu 19 şüphelinin de 1 yıl ile 17 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi.

11 suçtan sabıkası var

Öte yandan, iddanamenin delil klasörlerinde Ali Sarıçiçek’in sabıka kaydına da yer verildi. Sabıka kaydında 11 suç bulunan Sarıçiçek’in, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” gibi suçlardan ceza aldığı belirtildi.

4 kişi serbest

Öte yandan, Gezi Parkı odaklı eylemlerde polise ve esnafa şiddet uyguladıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklanmaları istemiyle Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 4 kişi, nöbetçi hakimliğe çıkarıldı. Burada da ifade veren 4 kişinin, adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verildi. Adli kontrol kapsamında bu kişiler hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak, her hafta karakola gidip imza atmalarına hükmedildi.

Ayrıca savcılıkça adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilen diğer 4 kişi hakkında da yurt dışına çıkış yasağı konuldu ve her hafta karakola gidip imza atmalarına karar verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Özel Harekat Şube Müdürlüğü polislerinin desteğiyle 16 Temmuz’da yaklaşık 100 adrese gerçekleştirdiği operasyonda gözaltına alınan 29 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti.

Burada savcılıkça ifadeleri alınan 29 şüpheliden 4’ü tutuklama, 4’ü de adli kontrol talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmiş, 21 kişi ise serbest bırakılmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz