Hanefi Avcı’ya 15 yıl hapis cezası verildi!

Hanefi Avcı, devrimci karargah davasında 15 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

19 Temmuz 2013 Cuma, 22:25
Hanefi Avcı’ya 15 yıl hapis cezası verildi!

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 8 tutuklu sanık ile Gezi olayları nedeniyle tutuklanan Ulaş Bayraktaroğlu ve bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Duruşmada sanıklara son sözleri soruldu. Tutuklu sanık Hanefi Avcı, “Söyleyecek bir şeyim yok. savunmalarımı tekrar ediyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, Hanefi Avcı’nın “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek” suçundan beraatine karar verdi.

Avcı hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan açılan davanın ertelenmesine karar veren mahkeme, Avcı’nın aynı suçu 3 yıl işlememesi durumunda davanın düşürüleceğini belirtti.

4 AYRI SUÇTAN CEZA ALDI

Mahkeme, Avcı’nın “yasa dışı silahlı Devrimci Karargah terör örgütü ve mensuplarına yardım etmek” suçundan  5 yıl 7 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Avcı, “ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak” suçundan 5 yıl hapis ve 10 bin lira adli para cezası ile cezalandırıldı.

Avcı’nın yazdığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitabında, “terör örgütleri ve bu amaçla yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda yargı görevi yapanları etkileme suçunu” işlediğini ifade eden Mahkeme, Avcı’nın bu suçtan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Avcı’nın kitabında “yasa dışı silahlı Devrimci Karargah terör örgütü hakkında yapılan soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu”nu işlediğini de belirten mahkeme Avcı’yı 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırdı.
Avcı, toplamda 15 yıl 4 ay 5 gün hapisle cezalandırılmış oldu.

SAHTE KİMLİKLER İÇİN SUÇ DUYURUSU

Mahkeme ayrıca Avcı’nın 3 farklı kişi adına kimlikler düzenleyip bunları yurtdışına çıkmak için kullandığını ancak iddianamede ceza istenmediğini belirtti.

Mahkeme bu nedenle “resmi belgede sahtecilik” suçundan Avcı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

MAHKEME BAŞKANI TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Mahkeme, Hanefi Avcı’ya verilen ceza ve miktarları ile tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ancak Mahkeme Başkanı Nurettin Ak, Avcı’nın “tutuklu kaldığı süre ve dosya kapsamı” itibariyle sanık tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi. Başkan Ak, Avcı’nın tutukluluk halinin devamı yönündeki karara muhalefet etti.

VATAN GAZETESİ MÜDÜRÜNE BERAAT

Bostancı’da bir emniyet amirinin şehit olduğu saldırı sonrasında tutuklanan Vatan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aylin Duruoğlu’nun “Devrimci Karargah silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan beraatine karar verdi.

GEZİ EYLEMCİSİNE 6 YIL 8 AY

Gezi Parkı olaylarında silahla yakalanıp tutuklanan ve bu davada tutuksuz yargılanan Ulaş Bayraktaroğlu da, “Yasadışı silahlı Devrimci Karargah terör örgüt üyesi olmak ve 6-7 Ekim 2009 tarihinde IMF toplantısını ve Dünya Bankasını protesto toplantısına örgüt adına katılıp topluluğu yönlendirip güvenlik güçlerine taş atmak” suçlarından 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı.

AVCI’NIN EŞİNE BERAAT

Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı hakkında “ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak” suçundan “kastı olmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi.

KILIÇ’A 6 YIL 8 AY HAPİS

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile bağlantılı olduğu iddia edilen Nejdet Kılıç “Devrimci Karargah örgütü üyesi olmak ve ruhsatsız bıçak” suçundan 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı.

EN ÇOK CEZA CEMAL BOZKURT’A

Tutuklu sanıklardan Cemal Bozkurt’a “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve AKP binasına yapılan bombalı saldırıda polis memuru Hüsnü Uyan’ı öldürmek” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bozkurt ayrıca “Mermi taşımak, mala zarar vermek, tehlikeli madde bulundurmak, AKP binasına yapılan bombalı saldırıda 10 kişiyi yaralamak, resmi belgede sahtecilik” suçlarından toplam 251 yıl 2 ay hapisle ve 45 bin TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

YÖNETİCİYE 17 YIL 11 AY HAPİS

Tutuklu sanıklardan Ulaş Erdoğan’a ise, “örgüt yöneticiliği, resmi belgede sahtecilik ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme” suçlarından toplam 17 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz