Bu Ateş Nereye Açıldı!

Suriye’den açılan ateşe angajman kuralları gereği ateş yanıt veren TSK’dan açıklama.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:20

Suriye’deki muhalif gruplarla terör örgütü PKK arasında çıkan çatışmalarda Türkiye’ye de ateş açıldı. TSK’dan yapılan açıklamada sınır bölgesinde yaşanan olayda, angajman kuralları gereği karşı ateş açıldığı belirtildi.

HaberDokuz.com / ANKARA / ÖZEL HABER

ATEŞ NEREYE AÇILDI
Genelkurmay’ın açıklamasından sonra ortaya bazı soru işaretleri çıktı. Suriyeli muhaliflerle PKK ile süren çatışmalardan dolayı Türkiye sınırına da ateş açılmıştı.

Bu ateşi PKK mı yoksa Suriyeli muhalifler mi açtı ?
Türkiye’nin angajman kuralları gereği açtığı ateş PKK’ya mı yoksa Suriyeli muhaliflere mi yapıldı ?

Bu sorularla ilgili net bir açıklamanın yapılmamış olması dikkat çekti.

GENELKURMAY’IN AÇIKLAMASI
Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada:

“Türkiye-Suriye hududunda, Şanlıurfa-Ceylanpınar karşısındaki Resulayn ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla muhalifler arasında, 16 Temmuz 2013 saat 14.00 sularında başlayan çatışmalar devam etmektedir.

Ceylanpınar Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nezir Atilla17 Temmuz 2013 saat 10.00’da, Suriye tarafından seken bir hafif silah mermisi ile yaralanmıştır. Ceylanpınar Devlet Hastanesine sevk edilen şahsın hayati tehlikesi yoktur.
Gece boyunca devam eden çatışmalar esnasında Ceylanpınar ilçe merkezindeki evlere 4 adet, Ceylanpınar ilçe Emniyet Müdürlüğü binasına da 5-10 adet hafif silah mermisi isabet etmiştir.

Angajman kuralları gereği; Suriye topraklarından ateş açılan mevziiye Cenkeser Hudut Karakolu’ndan ateşle karşılık verilmiştir. Ateşe karşılık verilmiştir.” denildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz