Doğu Türkistan’da Sansür!

Doğu Türkistan’dan bilgi alınamıyor, bölge adeta karantinaya alınmış durumda.

16 Temmuz 2013 Salı, 15:52

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Doğu Türkistan’daki Çin baskısı arttı. Geniş güvenlik önlemleri altında korunan bölgeden haber alınmakta güçlük çekiliyor.

HaberDokuz.com / Ankara / Özel Haber

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) geçen ay çıkan olaylarda 35 Uygur Türk’ü hayatını kaybetmişti.

KARANTİNA BÖLGESİ

Olaylardan sonra Çin hükümeti baskısını daha artırırken adeta bir karantina bölgesi oluşturuldu. Bölgeden herhangi bir bilgi alınmadığı gibi, Türk medyasının da konuya duyarsız kaldığı görülüyor.

ELLERİ SİLAHLI DEVRİYELER

Doğu Türkistan’ın birçok merkezinde elleri otomatik silahlı devriye araçlarının gezdiği ve orada yaşayan Türklere gözdağı verdiği bildiriliyor. En ufak bir olayda bile silaha sarılan güvenlik güçlerinin yapmış olduğu katliamlar hakkında da doğru bilgi edinilemiyor.

KESİCİ ALETLER YASAK

Bölgedeki baskı o denli büyük ki 22 santimden uzun çıkan her türlü kesici alete (mutfak gereçleri dahil) el konuluyor.

Eyalette haziranda yaşanan son olaylar sonrası hem Çinli hem de yabancı basın mensuplarına “güvenlik gerekçesiyle” bölgeye gitmelerine izin verilmiyor.

KOMÜNİST PARTİ ZULMÜ

Bölgeden verilen haberler genellikle Çin Komünist Partisi yayın organlarından olan ‘Global Times’ gazetesi tarafından veriliyor. Öldürülen ve katledilen Uygur’ların sayılarını azaltan gazetenin, bölgedeki insanları ‘ayrılıkçı ve terörist’ olarak görüyor.

Bölgeyle ilgili neredeyse tek enformasyon kaynağı haline getirilen gazetenin taraflı yayınları Doğu Türkistan’daki durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz