O Bayrak Satıcısı…

Gezi Parkı olayları sırasında gözaltına alınarak tutuklanan bayrak satıcısının ardından bir dram çıktı.

15 Temmuz 2013 Pazartesi, 10:38

Taksim’de bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek ‘isyana teşvik’ten tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak. Biri 13’ünde iki kızı taciz eden 10 çocuk babası BDP’li Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Çekin ise adli kontrolle salıverildi.

ATATÜRKLÜ BAYRAĞA EL KOYDULAR

Ali Sarıçiçek (Bayrak satıcısı): 2 yıldır maçlarda, eylemlerde bayrak satarak geçimimi sağlıyorum. 5 çocuğum var. En büyük çocuğum haftada 150 liraya kemercide çalışıyor. Evin başka geçim kaynağı yok. Eşim, çocuklarım aç kaldılar. Bayrak satıyordum, çok yoruldum, eve gideyim dedim. Polis barikatından geçmeme izin vermediler, pasaportlarını gösteren Amerikalı 2 kişiye izin verdiler. Buna sinirlendim, ellerimi havaya kaldırıp bağırdım. O sırada TOMA tazyikli su sıktı, bütün bayraklarım ıslandı. İyice sinirlenip polise bağıra çağıra uzaklaştım. 2 sokak ötede dinlenmek için oturduğum kaldırımda gözaltına aldılar. Bayraklarım da karakolda kaldı, aileme teslim etmediler. Hakkımdaki delilleri Atatürklü Türk bayrağı olarak tutanağa yazdılar. Palalı, Fas’ta, ben buradayım.

EŞİ İSYAN ETTİ

Taksim’deki Gezi eyleminde tutuklanan bayrakçının eşi isyan etti. Taksim’deki Gezi olaylarında bayrak satarken gözaltına alınan ve ‘isyana teşvik’ suçlamasından tutuklanan Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek, “Ne yani, sokakta pala mı satsaydık?” diyor.

Beş çocuk sahibi Merhamet Sarıçiçek, Kuştepe’deki evlerinde Vatan’a konuştu.

Taksim direnişinde tartışma yaratan tutuklama kararlarından biri de Taksim Meydanı’nda bayrak satan 34 yaşındaki Ali Sarıçiçek isimli bayrak satıcısı hakkında verildi. Ali Sarıçiçek, 6 Temmuz’da Taksim’de düzenlenen eylem sırasında bayrak satıyordu. Sarıçiçek, bayraklarına el koymaya çalışan polislere direnince gözaltına alındı ve 8 Temmuz’da tutuklandı. Sarıçiçek’e ‘halkı isyana teşvik etmek’, ‘polise mukavemet’ ve ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’ suçlamaları yöneltildi. El konulan bayraklar ve Sarıçiçek’in Toma’nın önünde çekilen fotoğrafları suç delili olarak gösterildi.

‘Beş çocuğumla perişanız’

Sarıçiçek’in tutuklanmasının ardından büyük bir dram ortaya çıktı. Eşinin tutuklanmasıyla birlikte, Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek beş çocuğuyla başbaşa kaldı. Çocuklarının en büyüğü 17 yaşındaki Selami. İnanç 13, Merdan 6 yaşında. Hasan ve Hüseyin isimli ikizler ise henüz 6 aylık. İstanbul Kuştepe’deki evlerinde VATAN’a konuşan Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek, şunları söyledi: “Beş çocuğumla birlikte perişanız. Komşularımın yardımıyla geçiniyoruz. Eşimi bırakmıyorlar, bari bayrakları versinler. Bayrakları aldığımız toptancı parasını istiyor ve veremiyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bayrak suç aleti olarak gösterildiğinden verilmedi. Madem bayrak suç, o zaman kimse basmasın, askere giderken çocuklara verilmesin, hiçbir yerde kullanılmasın” dedi.

‘Kazlıçeşme’ye de gittik’

Sarıçiçek, sözlerine şöyle devam etti: “Benim eşimin işi ‘Bismillah’ diyerek evden çıkıp emeğini kazanmak. Biz günlükçü insanlarız. Emeğimizi bayrak satarak kazanıyoruz. Kazlıçeşme’ye de gittik, Fenerbahçe maçına da… Biz ne göstericiyiz ne de suçlu. Sadece evine ekmek getirmek için bayrak satan birini tutuklamak hiçbir adalete sığmaz. Bayrak satmak suç mu? Benim eşim neden içeride? Gösterici değil, olaylarla ilgisi yok. Sadece ekmek parasını kazanmaya çalışıyor ama o içerde suçlu olanlar dışarıda. Bu nasıl adalet?”

Şeyma Ulusoy / VATAN

Yorum

  1. zilif

    15 Temmuz 2013 at 14:02

    o halde simdiye kadar islenen tum bayrak satisi suçlarina goz yumup yataklik etti bunlar ve sunlar. insanin Türkiye de Türk Bayragi satmaktan daha dogal ne olabilir ki….. polislere, yada kendini hala turk polisi zannedenlere ;( iceri attiginiz kisi basina pirim mi aliyorsunuz. siz 23 nisan 19 mayis 29 ekim tarihlerinde hiç mi bayrak almadiniz?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz