Hindistan’da Son Telgraf Çekildi

Hindistan’da telgraf hizmeti veren kuruluş kapatıldı ve 162 yıllık bir dönem sona erdi.

15 Temmuz 2013 Pazartesi, 14:21


Hintliler pazar günü son kez telgraf çektiler. Bir süre öncesine kadar ülkedeki en önemli iletişim aracı olan telgraf, internet ve akıllı telefonların yükselişine direnemedi.

Pazar günü telgraf merkezlerine akın eden Hintliler, yaklaşık 162 yıldır devam eden hizmet sona ermeden, yakınlarına son bir telgraf gönderme fırsatını değerlendirdiler. Telgraf Hizmetleri Müdürü Şamem Akdar, yoğun rağbet nedeniyle hafta sonu personel sayısını artırdıklarını duyurdu.

Doğum, ölüm, düğün gibi önemli olaylarda bisikletli postacılarla iletilen telgraf, Hindistan’da 15 Temmuz Pazartesi günü tamamen rafa kaldırlıyor. Hindistan, telgraf hizmetini kaldıran son büyük ülke olarak görülüyor. Belçika, İsveç gibi az nüfuslu birçok ülkede bu hizmet hâlâ devam ediyor. Almanya ise 2000 yılında telgraf hizmetine son vermişti.

shutterstock_119788672-thumb-570x416-124596

60 milyondan fazla telgraf

Akıllı telefon ve internet kullanımı yaygınlaşana kadar telgraf, Hindistan’da önemli bir iletişim aracı olarak saılıyordu. Yaklaşık 1 milyar 200 milyon nüfuslu ülkede, hükümetin ekonomik reformlarının etkisini gösterdiği 1990’lı yılların sonlarına kadar telefon, bir lüks olarak kabul ediliyordu. Ayrıca yoğun talebi karşılamakta yetersiz kalan telefon hatları, güvenli bir iletişim aracı olarak görülmüyordu. O nedenle önemli haberler, en hızlı ve güvenli olarak, alıcıya telgraflarla gönderilebiliyordu. 1980’li yılların ortasında sadece düğün törenleri için yılda 60 milyondan fazla telgraf çekiliyordu. Ancak toplam telgraf sayısı geçen yıl 5 bine kadar düşmüştü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz