Bütün Dünya’nın Konuştuğu Kız

O Sadece Minik Bir Kız Değil, Bir Kahraman

14 Temmuz 2013 Pazar, 11:27


Taliban tarafından başından vurulan Pakistanlı Malala, BM Gençlik Meclisi’nde bir konuşma yaptı. Çocuk haklarının sembolü olarak görülen Malala, her çocuk için eğitim hakkı talep etti.

Pakistanlı Malala Yusufzay, 16’ıncı doğum gününde New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Gençlik Meclisi’nde düzenlenen bir oturuma katıldı. Alkışlar arasında konuşan genç kız, “Kurşunların bizi susturacağını sandılar ancak başarılı olamadılar“ dedi.

Geçen yıl ekim ayında okul yolu dönüşünde Taliban militanları tarafından başından vurulan Malala, olaydan bu yana ilk kez kamuoyu önüne çıkarak konuşma yaptı.

Malala, “Teröristler, benim hedeflerimi ve isteklerimi değiştirebileceklerini düşündü. Hayatta bir şey değişmedi ancak şunun dışında: Zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü, güç, cesaret ve tutku doğdu“ ifadelerini kullandı.

Ağır şekilde yaralanmasına rağmen çocukların eğitim hakkını savunmaya devam eden Malala, New York’ta da dünyadaki her çocuğun nitelikli eğitim hakkına kavuşmasını talep etti.

tumblr_mfabf6qV8u1qcy1c2o1_1280

Malala Yusufzay

Eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Malala’yı “dünyanın en cesur kızı” olarak nitelendirdi.

Malala, yazdığı bir blogda Taliban yönetimi altındaki hayatını anlatarak kamuoyunun dikkatini çekmişti. Vurulmasının ardından Pakistan’da bir hafta boyunca tedavi edilen Malala için İngiliz hükümeti yardım teklifinde bulunmuş ve Malala bunun üzerine geçen yıl ekim ayında kurşun yaralanmalarıyla ilgili özel bir birimi bulunan Kraliçe Elizabeth Hastanesi’ne getirilmişti. Malala, artık ailesiyle birlikte İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz