Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

ÖSO’ya Büyük Darbe

ÖSO, El-İzz bin Abdusselam Tugayları Komutanı Hamami’nin Irak ve Şam İslam Devleti örgütü tarafından suikasta uğradığını doğruladı.

13 Temmuz 2013 Cumartesi, 15:15

 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), askeri komutanlarından Muhammed Kemal Hamami’nin El-Kaide’yle bağlantılı “Irak ve Şam İslam Devleti” örgütü tarafından suikasta uğradığını doğruladı.

 

ÖSO Birleşik Komutanlığı sözcülerinden Kasım Sadeddin, Irak ve Şam İslam Devleti örgütü mensuplarının, operasyon için Lazikiye’ye giden El-İzz bin Abdusselam Tugayları Komutanı Hamami’ye suikast düzenlediğini belirtti.

 

Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nden (LCC) yapılan yazılı açıklamada, Hamami suikastı kınanarak, Irak ve Şam İslam Devleti örgütünün, bu gibi ihlalleri rejimin kontrolünde olmayan birçok bölgede gerçekleştirdiği, öldürmeye varan şiddet olaylarına başvurarak görüşlerini Suriyelilere dayatmak istediği ve kafalarda örgütün amacına ilişkin soru işaretleri oluştuğu ifade edildi.

 

Açıklamada, “Devrimin geleceğine yansıyacak bu gibi ihlaller, kontrolü dışındaki bölgeleri kaosa sürüklemek isteyen rejime fayda sağlıyor. İhlallerin önünde geçilmemesi halinde devrimciler ile halk arasındaki ilişkiler olumsuz yönde etkilenecek” denildi.

 

Berzah Esed güçlerinin yoğun bombardımanı altında

 

Öte yandan, AA muhabirinine telefonda bilgi veren ÖSO Askeri Konsey Sözcüsü Musab Ebu Katate de başkent Şam’ın güneyindeki Berzah bölgesinin Esed güçlerinin yoğun bombardımanı altında olduğunu aktararak, “Füze ve ağır silahların kullanıldığı saldırıda, 9 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı, 40 bine yakın kişi de mahsur kaldı” dedi.

 

“Esed rejimine bağlı askerler tarafından abluka altına alınan Berzah, füzelerle dövülüyor” diyen Katate, bölgenin girişinin rejime bağlı ordu birliklerince denetim altında tutulduğunu bildirdi.

 

Katate, bölgede elektrik, su ve gıda maddesi sıkıntısı yaşandığını ayrıca tıbbi müdahalelerin de yapılamadığını anlatarak, bölgede mahsur kalan 40 bin civarında sivilin derhal tahliye edilmesini istedi.

 

Sivilleri ”canlı kalkan” olarak kullanıyor

 

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin 15 günden bu yana kentin Kabun bölgesini yoğun bir şekilde bombaladığını belirtti.

 

Suriye’de rejim güçlerinin başkent Şam’ın Kabun bölgesinde, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) karşı, sivilleri “canlı kalkan” olarak kullandığı öne sürüldü.

 

Haresta banliyösündeki yüksek binaların çatılarında bulunan keskin nişancıların da Kabun’daki sivillere rastgele ateş açması sonucunda yaralananların olduğunu bildiren SRGC, rejim güçlerinin Kabun ve Berze bölgesini kuşatmasından dolayı, binlerce kişinin söz konusu bölgelerde mahsur kaldığını ve hükümetin bölgeye insani yardım yapılmasına izin vermediğini belirtti.

 

Haresta, Cobar ve Yermuk bölgelerinin de top, havan topu, roket ve hava saldırılarına maruz kaldığını bildiren SRGC, kentin Dareya, Doğu Guta ve şehrin güneyindeki bölgelerde muhalif birliklerle ve Esed güçleri arasında sokak çatışmalarının yaşandığını aktardı.

 

Humus’ta da muhaliflerin denetimindeki bölgelerin sabahtan bu yana rejim güçlerinin ağır saldırılarına maruz kaldığını kaydeden SRGC, orduya ait savaş uçaklarının İdlib’in Cebel El Zaviye bölgesinde yer alan köylerine  “varil bombası” attığını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz