Havalimanına Skandal İsim !

Başbakan Erdoğan, Şırnak Havalimanına verilecek ismi açıkladı. Sosyal medya çalkalandı…

12 Temmuz 2013 Cuma, 22:52

ŞIRNAK ŞERAFETTİN ELÇİ HAVALİMANI
Türkiye’de yaşayan 76 milyon nüfusu kucaklayan ve hepsine eşit mesafede duran bir iktidar olduklarını anlatan Erdoğan, Şırnak’ta yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak hava limanına, BDP’nin desteğiyle milletvekili seçilen Şerafettin Elçi’nin adını verdiklerini duyurdu. Erdoğan, şöyle dedi:

“Biz, 76 milyonu bir ve beraber gören hep birlikte kucaklayan hepsine eşit mesafede duran bir iktidarız. Şimdi ben sizden bir cevap bekliyorum. 10 yıl önce Bingöl’e havaalanı yapılacak denseydi inanır mıydınız.Ama bakın şimdi oldu. Bugün açtık. Zira Ak Parti iktidarı bu. Önümüzdeki hafta bugün Kastamonu havaalanını açacağız. Ondan sonraki Cuma Şırnak’tayız. Şırnak’a müjde veriyorum. Bu ülkenin eski siyasetçilerinden Şırnak’ın evladı Şerafettin Elçi havalimanı açacağız. Bizim kitabımızda ayırımcılık yok. Halkımızın hepsini kucaklayan bir partiyiz. İnşallah şartları daha da geliştireceğiz. Daha ucuza yolculuk koşulları da gelecek.1,5 saatte İstanbul’a gidilecek. Bak nereden nereye geldik. Şurada Bingöl’ün en ücra köşesine gitmeye kalksan ancak o kadar sürede varırsınız 10 yıl önce Bingöl’de deprem olduğunu bu kardeşiniz buraya geldi. Bingöl’ü yeniden inşa edeceğiz dedik. Yollar hastaneler yapıldı mı. Yapıldı. Hem Bingöllü kardeşlerimim hem tüm Türkiye’nin oynana oyunlara kurulan tuzaklara karşı çok ama çok dikkatli olmasını istiyorum. Büyüyen güçlenen Türkiye’yi yolunda çıkarmak için yapılan tahriklere karşı herkesin sabırlı olmasını istiyorum.”

ÇÖZÜM SÜRECİNİ SABOTE ETMEK İÇİN YAPTILAR
Çözüm süreci ve Akil İnsanlar konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Akil insanlarla 81 vilayette çalışma yaptık. Cözüm sürecinde üzerimize düşenleri büyük hassasiyetle yerine getiriyoruz. Biz sorumluluğumuzun idrakindeyiz. Biz bu süreçte sabotajları ve provokasyonlar olacağını defalarca ifade ettik. Önce Paris ardından AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırı, ardından Reyhanlı sonra da İstanbul’da başlatılan olaylar hem çözüm sürecini sabote etmek için yapılan olaylardır. Bu olaylar genelde Türkiye, özelde ise çözüm sürecini hedefleyen olaylardı. Böyle tencere tava çalanlara aldanmayın. Halkını rahatsız eden bu insanlar demokratik bir arayış içinde değiller. Tam aksine gürültü kirliliği ile çevreyi katlediyorlar. Çözüm sürecinden geri adım atmayacak sabırlı yolumuza devam edeceğiz. Çözüm sürecini kesintiye uğratmak isteyenler vebalinden kurtulamaz. Bu süreci başarısızlığa uğratmak için şark kurnazlığına girenler tarihe ve bu milleti bunun hesabını veremezler. Bingöl’den bu sürece sımsıkı sahip çıkmasını bekliyoruz. Siz sürece sahip çıkarsanız tüm tuzaklar bozulacak, süreç hedefe ulaşacaktır Bugün Bingöl’de tarihi bir gün yaşıyoruz. Yılların özlemi olan havaalanı kazandırıyoruz. Ancak başka müjdeledim de var” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Erdoğanve beraberindekiler kurdele kestikten sonra Bingöl Valiliği’ne geçti.

39 MİLYON LİRAYA MALOLDU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Bingöl Havalimanı’nın ihalesi 1995 yılında yapılarak inşaatına 1996’da başlandı. Ödeneksizlik nedeniyle yıllarca atıl durumda bulunan havaalanı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın girişimiyle 2009 yılında yeniden yapımına başlanan havalimanı 39 milyon liraya maloldu. Kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Çeltiksuyu Mevkii’ndeyapılan havalimanında 2 bin 300 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pist bulunuyor. Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 4 bin metrekare kapalı alana sahip havalimanı bir terminal, giriş kontrol binası, kule, teknik bina, DHMİ hizmet binas, ısı ve güç merkezi, su deposu, emniyet, jandarma, itfaiye binaları ile otopark yer alıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz