Soros Can Paker’i kovdu

George Soros’un tüm dünya üzerinde kurduğu Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye’deki kurucusu, (TESEV) Başkanı Can Paker, Ak Parti’ye yakın olduğu gerekçesiyle kovulduğunu söyledi.

11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:46

 

Ünlü spekülatör George Soros’un tüm dünya üzerinde kurduğu Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye ayağının kurucusu, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Ak Parti’ye yakın olduğu gerekçesiyle vakfın yönetim kurulundan uzaklaştırıldığını söyledi.

Türkiye gazetesinde dün yer alan haberde gazetenin muhabiri Fatih Vural’ın Can Paker’in hayat hikayesini yazdığı belirtilerek, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan “Geriye Bakmak Yok-Can Paker Kitabı” adlı kitapta Paker’in, Soros’la yollarını nasıl ayırdığı da anlatıldı.

can paker

Buna göre, Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye ayağının da başkanlığını yürüten Can Paker’e, Balyoz Darbe Planı’ndaki tarafsız duruşunun ardından, Ak Parti’ye de yakın olduğu gerekçesiyle, indirme harekatı düzenlendi. Üç yıl önce başlayan operasyonun bitiş noktasını ise o sırada dünya üzerindeki tüm Açık Toplum kurumlarının genel direktörü olan Aryeh Neier’in şu sözleri belirledi:

“Sen Türkiye’de AK Parti’ye çok yakın birisi olarak gözüküyorsun. Halbuki biz Ak Parti’ye muhalefet etmek istiyoruz. Onun için senin Açık Toplum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan da uzaklaşmanı istiyoruz.”

Milliyet’e konuşan Can Paker kitapta verilen bilgileri doğrulayarak, “Vakfın başında olduğum 10 sene boyunca çok iyi durumdaydım. Çünkü birçok şeyi halledebiliyorduk. Sonradan arka arkaya bir muhalefet içerisine girdiler. Benim tutumum ise hiç değişmedi. ‘Biz muhalefet edeceğiz, senin görünümün Ak Parti’ye yakın’ dediler” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz