Rusya’dan Suriye Muhalefetine Sert Çıkış

Sergey Lavrov, “Eğer Suriye muhalefeti cephede askeri kazanımlar elde etmek için beklemeye devam ederse, Cenevre Barış Konferansı düzenlenmeyebilir” dedi.

11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:27

 

Muhaliflerin Mart ayında Halep’te kimyasal silah kullandığını iddia eden ve Birleşmiş Milletler’e bu yönde rapor sunan Rusya’dan muhaliflere Cenevre Konferansı konusunda uyarı niteliğinde bir açıklama geldi.

Sergey Lavrov, “Suriye muhalefeti boşuna cephede kazanımlar elde ettikten sonra barış konferansına katılmak istemiyor. Eğer bu mantığı izlerseniz, hiç bir zaman böyle bir konferans organize etmeyiz” dedi.

Moskova’da yaptığı basın toplantısında Lavrov önceki gün Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi’nin muhaliflerin kimyasal silah kullandığı yönündeki raporuna da destek verdi.

özgür suriye ordusu

Detaylı bir rapor sunduklarını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, “sonuçlar oldukça tatmin edici. Eğer Birleşmiş Milletler’den onay çıkarsa, sonuçları açıklamaya hazırız” diye konuştu.

Amerika, Fransa ve İngiltere’nin Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialarını eleştiren Lavrov, “yabancı uzamanlarca analiz edilen o örnekler labarotuvarlara gitmeden önce elden elde dolaşıyor” dedi.

Suriye Ulusal Koalisyonu da Rusya’nın muhaliflerin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialarını “uydurma” diyerek reddetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz