Operanın divası Leyla Gencer, artık evsiz değil

Dünyada “La diva Turca’’ olarak tanınan soprano Leyla Gencer adına, Safranbolu’da kültür ve sanat evi açılacak

11 Temmuz 2013 Perşembe, 12:42

 

Opera tarihinin en büyük isimlerinden biri sayılan Leyla Gencer adına açılacak “Leyla Gencer Kültür ve Sanat Evi”, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yer alacak.

Bu merkez, 450 yıllık konakları, çamaşırhanesi, camisi ve çeşmeleriyle Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan, 1997’de koruma altına alınan ve Gencer’in akrabalarının bulunduğu Yörük köyünde, tarihi bir konağın restore edilmesiyle oluşturulacak.

 

500 bin liraya ihtiyaç var

Karabük Valisi İzzettin Küçük, dünya opera tarihinin en büyük sopranolarından Gencer’in, Safranbolu’dan çıkmış olmasından gurur duyduklarını ve adına her yıl “Leyla Gencer’i Anma ve Sanat Günleri” düzenlediklerini söyledi.

 

Evin çatı restorasyonunu valilik olarak üstlendiklerini ifade eden Küçük, “Kalan diğer bölümleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüştük. Yaklaşık 500 bin liraya ihtiyacımız var. Leyla Gencer, ülkemiz ve ilçemizin ismini bütün dünyaya duyurmuştur. Sanatçımızı kaybettik ama biz onun eserlerini yaşatmak için çalışıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz