İzmirli “Göçmen Ruh” Sandıkçıoğlu

İkinci kitabıyla çıkagelen Müge Sandıkçıoğlu’nun, diş hekimliğinden edebiyata uzanan bir yazarlık macerası var. Ve bu macera, okuru onun izini sürmeye davet ediyor.

10 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:46

İzmir’de yaşayan diş hekimi ve amatör tiyatro oyuncusu Müge Sandıkçıoğlu ikinci kitabı Göçmen Ruh’u (Yitik Ülke Yayınları) çıkardı. Okurla ilk kez İzmir Kitap Fuarı’ndaki imza günlerinde buluşan yazar 2012 haziranında da ilk kitabı Diş ile Düş Arasında‘yı (Potkal Kitap Yayınları) çıkarmıştı. İki kitap da deneme-anlatı türünde.

Ünlü yazar Mario Levi, Müge Sandıkçıoğlu’nun ilk kitabı için şunu öylemişti: “”Okuduklarımda en çok ortaya koyduğun samimiyet ilgimi çekti. Okurla sohbet etmeyi tercih eden bir havan var. Bu duruş da başlangıç için bence çok doğru… Yazmak, yılmadan yazmak gerekiyor. Ben umutluyum, hem de çok umutlu.”

Sandıkçıoğlu ise yazarlık macerasını şöyle anlatıyor: “Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda isimli kitabında kadınlara demiş ki: ‘..Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..’ Ben sadece yazmak istedim. Ama önce ve hep para kazanmak gerekti, boş zaman bulmak zordu. Ne zaman ki, çocuklar boy attı, her şey çorap söküğü gibi aktı gitti. Odam da oldu, boş zamanlarım da. Yazmak yaşamım oldu. Ne mi var bu kitabın içinde? Hepimize dokunan anların benim dilimden yazılmış halleri var…”

Köşe de yazıyor

Muayenehanesinde diş hekimliğine devam eden Sandıkçıoğlu; bir yandan da iki haftada bir Habertürk gazetesinin “Ege’de Yaşam” ekinde, iki ayda bir Diş Hekimi dergisinde ve aralıklarla Radikal 2’de yazıyor.

İkinci kitabı vesilesiyle sözü yine Sandıkçıoğlu’na bırakalım: “Konu sizden bakire olarak çıkar, hayat kadını olarak geri gelir. Siz konuyu, tüm o kırılganlığınızla pamuklara sararsınız, o poposuna kadar yırtmaçlı, göbeğine kadar dekolteli olarak geri gelir. Siz naif bir müsamere sergilersiniz, o bir pavyon revüsü olarak geri gelir. Siz bir kaplumbağa Vosvos anlatırsınız, o size üstü açık bir Porsche olarak geri gelir. Siz çocuksuz gönderirsiniz, o beşiz doğurmuş olarak geri gelir. Siz Külkedisi dersiniz, o sokak kızı İrma anlar. İşte bir konuyu sulu götürüp susuz getirme yeteneğine sahip bazı özel insanlar vardır…

Bu kitapta aslında kendi başıma oturup dedikodu yaptım. Yeri geldi iğneyi de, çuvaldızı da kendime batırdım, yeri geldi etrafa yönelttim. Bu kitapta eleştiri de özeleştiri de, vuslat da hasret de, mizah da, endişe de var… Bir ruhun insandan insana, kendinden kendine, kalpten beyne sürekli konan göçen halleri için okumaya başlayın. Arka kapakta fazla oyalanmayın. Her kitap, yazarına şans vermeye değer. Okudukça, beni yanı başınızda hissedeceksiniz…”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz