Balyoz’da Ultra Güvenlik !

Balyoz Davası’nda hakimler için özel güvenlik kozmik oda oluşturuldu.

10 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:19

Yargıtay’da 361 sanıklı Balyoz Planı Davası için özel korumalı oda kuruldu. Temyiz incelemesi yapacak hakimlerin kullanacağı odayla ilgili neden haber ajanslarının çağrılıp ‘özel haber’ yaptırıldığı anlaşılamadı.

Yargıtay Ceza Dairelerinin taşındığı akıllı binada hazırlanan özel odanın girişine ve koridorun kapısına şifreli kilit sistemi kuruldu. Şifre sadece dava dosyası üzerinde çalışacak hakimlere verildi. Dosya üzerindeki incelemenin tamamlanması ardından, oda ihtiyaç halinde başka dosyaların incelenmesinde de kullanılabilecek. Bu durumda oda için yeni şifre belirlenecek.

Bin 45 klasörden oluşan dava dosyasının konulduğu oda ve koridor, 24 saat kamera sistemiyle izleniyor. Yargıtay Başkanlığı ayrıca dava dosyasınınYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından geldiği 17 Haziran günü, Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazarak, güvenliğin artırılmasını istedi. Bu kapsamda oda ve çevresindeki özel güvenlik ile emniyet güçlerinin sayısı artırıldı.

Yargıtay Genel Sekreterliği duruşmaya hazırlanıyor

Temyiz duruşması olması nedeniyle hiçbir sanığın katılmayacağı duruşmada, 120 sanık avukatının savunma yapması bekleniyor. Bu nedenle duruşma, Yargıtay konferans salonunda yapılacak. 361 sanıklı davanın duruşmaları, sanık avukatlarının savunmaları tamamlanıncaya kadar adli tatilde de kesintisiz devam edecek.

Konferans salonu, duruşma salonu şeklinde dizayn ediliyor. Bu kapsamda, yeni kürsü yaptırılıyor. Salondaki ses sistemi yenilendi. 297 kişi kapasiteli salon, kürsüye yakın koltukların kaldırılması nedeniyle 245 kişi alabilecek. Duruşmaları muhabirler takip edebilecek ancak kamera kaydı ve fotoğraf çekimi yapılamayacak.

Duruşmaya katılacaklar için yaka kartları hazırlandı. Yargıtay girişinde kimlik karşılığı alınacak kartlar, salon girişinde barkod sistemiyle okutulacak. Kartı olmayanlar içeri alınmayacak. Salona girişte, sanık avukatları ve basın mensuplarının ardından sanıkların ailelerine öncelik verilecek. Yargıtay Genel Sekreterliği, duruşmanın yapılacağı gün için de emniyete yazı yazarak ek güvenlik tedbiri istedi.

Yeni nizamiye duruşmaya yetişecek

Bu arada, Yargıtayın güvenlik önlemlerini artırmak için yapımına başladığı Vekaletler Caddesi’ndeki yeni nizamiyenin inşası da tamamlandı. Yargıtaya daha önce birçok kapıdan yapılan ziyaretçi girişleri artık bu nizamiyeden yapılacak. Diğer kapılara turnike konularak, yalnızca çalışanların girmesi sağlanacak. Bina içindeki güvenlik noktası yeni nizamiyeye taşınacak. Üst aramaları ve kart değişimi burada yapılacak.

Tebliğname

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran’da Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderdiği tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık’ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzelterek onaması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması, 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz