Özal, Erdoğan’a Özel Kalemi Olmasını Teklif Etmiş

Özal’ın Başbakanlığında, Tayyip Erdoğan’a özel kalemlik teklifi yaptığını söyleyen Ahmet Özal, o dönem Refah Partisi il başkanı olan Erdoğan’ın teklifi kabul etmesi halinde ANAP’ın başına geçebileceği iddiasında bulundu.

09 Temmuz 2013 Salı, 11:53

Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, babasının yaşadığı anekdotları anlatırken çarpıcı açıklamalarda bulundu. Turgut Özal’ın, başbakan olduğu dönemde Tayyip Erdoğan’a özel kalemlik teklifinde bulunduğunu ifade eden Ahmet Özal, o dönem Refah Partisi il başkanı olan Erdoğan’ın teklifi kabul etmesi halinde ANAP’ın başına geçebileceği iddiasında bulundu. Ahmet Özal, “Babam Başbakan’ken, Tayyip Bey’le bir toplantıda sohbet ediyor. Kendisine Başbakanlık’ta özel kalem müdürlüğü teklif ediyor. Bakanlıktan bile çok önemli bir pozisyon. Çünkü özel kalemi geçmeden Başbakan’a ulaşamazsınız. Tayyip Bey, Erbakan’a verdiği sözünü kıramadığı için teklifi kabul etmiyor. Özel kalemliği kabul etmiş olsa büyük ihtimalle ANAP’ın başına geçerdi” dedi.

ahmet ozal

Çözüm süreci Özal’ın projesiydi

Turgut Özal’ın son dönemlerinde siyasete geri dönmeyi planladığını söyleyen Ahmet Özal, “Babamı en son Türkmenistan-Aşkabat’ta gördüm. Gece otelde baş başa kaldık. ‘19 Mayıs törenlerinde cumhurbaşkanı olarak son kez konuşma yapacağım. İstifa edip, siyasete döneceğim’ dedi. Aile olarak karşı olduğumuzu, ameliyatlar geçirdiğini, tekrar meydanlara çıkmanın kolay olmayacağını söyledim. ‘Hayır, bunu yapmak zorundayım. Türkiye’ye döner dönmez siyasi risk alacağım. Kürt meselesini, PKK meselesini çözeceğim, çünkü ülke iyiye gitmiyor’ diyerek bana karşı çıktı. Bugün konuşulan çözüm süreci onun kafasında olan projeydi” ifadelerini kullandı.
AHMET OZAL

Darbe tehditeri aldı

Turgut Özal’ın, Orgeneral Necdet Öztorun’un genelkurmay başkanı olmasını engellediği için darbeyle tehdit edildiğini söyleyen Ahmet Özal, babasının aldığı darbe tehdidini şöyle anlattı: “Necip Torumtay’dan önce Orgeneral Necdet Öztorun, Genelkurmay Başkanlığı için hazırlık yapılıyordu. Babam Öztorun’un genelkurmay başkanlığı için hazırlanan kararnameyi imzalamadı. O dönemde Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ Paşa ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren babamı Çankaya Köşkü’ne çağırdı. ‘Sayın Başbakan bunu imzalayın, imzalamazsanız bir hafta içinde darbe olur’ diyerek babamı tehdit ettiler.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz