İTÜ’de Olaylı Mezuniyet

İTÜ mezuniyetinde gergin dakikalar…Gezi olaylarını protesto etmek isteyen öğrencilerle AKP yandaşı bir grup kavga etti.

09 Temmuz 2013 Salı, 05:57

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2012-2013 öğretim yılı mezuniyet töreni Gezi Parkı protestosuna sahne oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2012-2013 Akedemik Yılı Lisans Mezuniyet ve Diploma Töreni İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde bulunan stadyumda yapıldı. Öğrenciler, tartan pistte yapılan tören yürüyüşü sırasında Gezi Parkı eylemlerine destek veren pankartlar açarak “Bu daha başlangıç mücadeleye devamö, “Her yer Taksim her yer direnişö sloganları attılar. Protestolara, öğrencilerin aileleri ve öğretim üyeleri de alkışlarıyla destek verdiler. Öğrenciler, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın kürsüde konuştuğu sırada ise sırtlarını dönerek rektörü protesto ettiler.

Karşı eylem
Protestolar sürerken stada Ak Parti ve Başbakan Erdoğan lehine slogan atan yaklaşık 50 kişilik bir grup girdi. Gruptakiler ellerinde taşıdıkları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan posterini stadın tel örgülerine asmak istedi. Bu sırada grupla öğrenciler arasında kavga çıktı. Grup töreni izleyen ailelerden de büyük tepki aldı. İki gruba da özel güvenlikçiler müdahale etti. Güvenlik görevlilerinin ve hocaların yatıştırmakta zorlandığı arbede, grubun dışarı çıkarılmasıyla büyümeden son buldu.

Rektöre sırtlarını döndüler
Törende İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, konuşmasını yapmak üzere sahneye doğru yöneldi. Rektörün ayağa kalkmasıyla statta büyük bir ıslıklı protesto koptu. Sahnenin iki yanındaki koltuklarda oturan öğrenciler, Rektör Karaca’nın konuşmasını ayakta ve sahneye sırtlarını dönerek protesto ettiler. Öğrenciler, rektör konuşurken, “Rektör İstifa”, “Yandaş rektör istemiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz