“İstanbul Valisi Suç İşledi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Taksim Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

07 Temmuz 2013 Pazar, 15:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’nı gezdi. Parktaki polislerle tokalaşan Kılıçdaroğlu, çıkışta yaptığı açıklamada, parkın biran önce halka açılması gerektiğini belirterek, “Valinin izniyle park açılıp, kapatılamaz” dedi.

Partililerle, The Marmara Otel’de yaptığı toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Herhalde dünyada bir parka insanın girişini yasaklayan ülke Türkiye. Bu ayıbı Türkiye’nin ortadan kaldırması gerekiyor. Dün akşam gerçekten de çok vahim olaylar oldu. Ellerinde satırlarla insanların üzerine saldırıyorlar. Üstelik polisin koruması altında. Bunu kabul etmek mümkün değil. Çok vahim bir olay. Bu Türkiye’yi karmaşaya sürükler. Bu ülkede ‘kan aksın’ istemiyoruz. Gezi Parkı’na gelmek isteyenler buraya gelip eğlenmek istiyorlar, türkü söylemek istiyorlar. Özgürlüğün tadına varmak istiyorlar. Bu insanlara polisini gücünü kullanarak baskı uygulamak doğru mudur? Hangi demokratik ülkede böyle bir uygulama vardır” dedi.

O İNSANLARIN GÖZALTINA ALINDIĞINA İNANMIYORUM
“Ellerinde saldırmayla polisin koruması altında gencecik insanlara saldırılır mı? diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Ben merak ediyorum Sayın Başbakan bugün konuştu mu acaba? Bir kadına tekme atılıyor, saldırmayla, satırla saldırılıyor. Bu ülkenin Başbakanı bu kadına yapılan hakaret karşısında sessiz durursa olmaz. İnsanlar arasında ayırım yapar. Birisine saldırılırsa suç, bir başkasına saldırılırsa suç değil. Böyle bir hukuk anlayışı olmaz. Böyle bir çifte standart olmaz. Polisleri, onları gözeten polisleri bizim bilmemiz gerekiyor. O polislere o cesareti kim verdi, bilmemiz gerekiyor. O insanların gözaltına alındığı söyleniyor. Ben buna da inanmıyorum. Gözaltına alınan kişilerin nasıl gözaltına alındığını biz çok iyi biliyoruz. Burada öyle bir tablo yok. Tam tersine sırtı sıvazlanıyor. ‘Siz buradan gidin’ deniyor. Onlar da elerini kollarını sallayarak, ellerindeki silahlarla gidiyorlar. Bu tabloyu kabul edemeyiz.”

İSTANBUL VALİSİ AÇIKCA SUÇ İŞLEDİ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ‘parkı açacağız’ şeklindeki açıklamalarının hatırlatıllması üzerene Kılıçdaroğlu, “Buraya gelip gezmek hangi kamu düzenini bozdu. Buraya gelip şarkı türkü söyleyenler kimi rahatsız etti ? Özgürlüğü istemeyenleri rahatsız etti” dedi. Kılıçdaroğlu, ” Sayın valinin yaptığı açıklama valinin değil hükümetin yaptığı açıklamadır. Sayın vali, açıkça suç işlemiştir. Bir hak kişilerin elinden alınamaz. Toplantı ve gösteri yürüyüşü haktır. Parklar niçin yapılır ? İnsanlar gezsin, diye. Valinin izniyle park açılıp, kapatılamaz. O nedenle hükümetin insanların özgürlük alanlarını genişletecek politikaları hızla hayata geçirmesi lazımdır” diye konuştu.

PARKI GEZDİ, BİLGİ ALDI
Kılıçdaroğlu, daha sonra parkı gezip gezmeyeceği sorusuna, “Gezebiliriz” diyerek parka geçti. Parka girişte polislerle tokalaşıp bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve partililerle parka geldi. Park çıkışında, yapılan peyzaj çalışmalarını beğendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bir park insanlara yasaklanamaz. Park güzel. Gezdikçe görüyorsunuz zaten bunu. Daha önce de gelmiştim. Girişteki kafede oturmuştum. Çay içmiştim. Zaten buranın dışında yeşil alan yok burada. Yani siz park yapıyorsunuz. İnsanların gezmesi için yasak getiriyorsunuz. Parka bakıyorsunuz polis arkadaşlarımız oradalar. Niçin oradalar? İnsanlar gelmesinler diye. İnsanların gezmediği bir park, park olur mu arkadaşlar. Adına niye Gezi Parkı diyorsunuz? Bu kadar güzel bir parka yasak getiriyorsunuz. ‘Devletin izniyle gezilecek. Devletin izniyle yasaklanacak’ Böyle bir anlayış olabilir mi? Hangi çağda yaşıyoruz? Park güzel. Ağaçları güzel, kuşları güzel. Buraya güzel insanlar gelmeli, güzel insanlar gezmeli. Düşüncelerini ifade edebilmeli. Bu park insanlar için. Bu park doğa için. Bu park İstanbul için. Parkı gezince İstanbullunun verdiği tepkinin ne kadar güzel olduğunu, ne kadar yerinde olduğunu görüyorsunuz zaten. Hissediyorsunuz zaten. O açıdan polislerin olmadığı, sadece insanların gezdiği, rahat, rahat gezdiği, sohbet ettiği, konuştuğu bir mekandır burası. Ve bu mekanın korunması lazım. Peyzaj çalışmaları gayet güzel. Geliştirilebilir, güzelleştirilebilir. Bunu yapanlara teşekkür ederiz. Herhangi bir sorunumuz yok o konuda. Ama park insanlara yasaklanamaz. Dünyaya rezil oluruz. Rezil olduk zaten. Parkı insana yasaklayan bir yönetime siz demokratik bir yönetim diyebilir misiniz? Ancak diktatörler yapar bunu. Tiranlar yapar bunu.”

CHP Genel Başkanı ve beraberindekiler bir süre park etrafındaki vatandaşlarla sohbet ettikten sonra araçlarına binerek Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.

(DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz