“Camiyi Üs Olarak Kullanmışlar”

Diyanet İşler Başkanı Görmez, gezi eylemcilerine tepki gösterdi, inceleme başlattıklarını açıkladı !

07 Temmuz 2013 Pazar, 13:29

Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez dün katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HaberDokuz.com / Ankara

CAMİYİ ÜS OLARAK KULLANMIŞLAR

Gezi Parkı eylemlerinin sembolleşen yerlerinden birisi olan Beşiktaş’taki Bezm-i Alem camii hakkında da konuşan Görmez, eylemcilerin camiyi üs olarak kullandığı iddia etti.

Olayın duyulmasının ardından Diyanet’in müfettişlerinin incelemelerini başlattığını belirten Görmez, kamera kayıtlarının, din görevlilerinin, güvenlik görevlilerinin ve tanıkların ifadelerinin alınmasıyla bir rapor oluşturulduğunu hatırlattı.

Görmez, şöyle konuştu: 

“Bir mümin olarak, bu cübbeyi, bu sarığı giymiş bir din hizmetkârı olarak herhangi bir olayda, suçu ne olursa olsun, dini, rengi ne olursa olsun… Bir insan can havliyle yaralı olarak bir mabete sığınırsa o bize Allah’ın emanetidir. Ancak bizim burada kabul edemeyeceğimiz çok önemli bir husus var. İçinde her türlü şiddeti barındıran bir kalkışma hareketinde bir camiyi üs olarak, karargâh olarak kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız? Kamuoyu daha çok içki içildi mi içilmedi mi tartışması yaptı. Ama bence daha çok üstünde durulması gereken nokta burası. Biz bunu kabul edemeyiz. Rapordan anlaşıldığı kadarıyla önceden oraya getirilen tıbbi malzemeler ve diğer malzemeler bunu gösteriyor. O camide namaz kılan cemaat olarak, vatandaş olarak kabul edemeyiz.”

“CAMİDE KIZ ARKADAŞINI ÖPEN VAR”


Caminin bir masuniyeti olduğunu, içinde nasıl davranılması gerektiğinin belli olduğunu kaydeden Görmez, şöyle devam etti: 

“Benim alnımı secdeye koyduğum yeri birisi gelip ayakkabıyla çiğneyemez. İçeride her türlü hareket var. Mesela ‘Arkadaşlar burası Allah’ın evi’ diye ikaz eden de var, dışarıdan sarhoş olmuş içeriye girip mihrapta oturan da var. Üstünü başını soyup orada gezinen de var. Köşesinde oturup dışarısı sakinleştiğinde dışarı çıkmak isteyen de var. Camiye giren gençlerin bütün tavırlarını düşüncelerini aynı kabul etmek de yanlış. Cami içinde kız arkadaşını öpen de var, edebiyle oturan da var.”

Görmez, cami ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğini belirterek, mabede saygısızlıkla ilgili yasal yaptırım gerektiğini söyledi.

İÇKİ İDDİASI

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da sürekli olarak “camininin içerisinde içki içtiler, alkol aldılar” açıklamasını yaptığı, ancak görüntülerin bulunmadığı olayın adresi de yine aynı camiiydi.

CAMİDE BADMİNTON 


Milas’taki Ulu Cami’de Kur’an kursundaki çocuklara badminton eğitimi verilmesi ile ilgili olarak Görmez,“Yazın binlerce çocuğumuz gelip camide Kuran-ı Kerim öğrenerek, dini öğrenerek geçiriyor. Diyanet olarak hassas olmamız gerekiyor. Derslerini aldıktan sonra spor yapabilsinler diye bir protokol imzaladık. Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu malzemeleri getirerek önce çocuklara gösterelim deniliyor Milas’ta. Mihrabın önünde file kurularak, ajansları çağırarak haber yapmaları İngilizce, Arapça servis yapmaları son derece üzmüştür beni. Açıkça söyleyeyim bu sahneyi mihrapta izleyen müftü olamaz. Böyle bir müftü, müftülük sıfatını kaybetmiştir benim nazarımda. Arkadaşlarımız soruşturmalarını yapıyor. Açığa alınma gibi bir durum söz konusu değil. İlçenin müftüsü bu olayı izliyor o sırada. Bu son derece üzücü” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz