Müslüman Kardeşlerin 2 Numarası Tutuklandı!

Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır’ın tutuklandığı bildirildi. İşte tutuklanma anı.

06 Temmuz 2013 Cumartesi, 03:08


 

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, daha önce hakkında “şiddete teşvik” suçlamasıyla yakalama emri çıkarılan Şatır gözaltına alındı. Şatır, Mısır’ın sembol isimlerinden biriydi. Ordunun yönetime el koyduğunu açıklamasının ardından Şatır’ın evine polisler tarafından ateş açılmış, Şatır’ın 15 koruması tutuklanmıştı.

Mısır Başsavcılığı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcısı Hayrat Şatır ve Mehdi Akif’in de aralarında bulunduğu 5 İhvan lideri hakkında “şiddete teşvik” suçlamasıyla bugün yakalama kararı çıkarmıştı.

 

Hayrat el Şatır kimdir?

Mübarek rejimi döneminde 10 yıldan fazla süre hapis yatan ve askeri mahkemede yargılanan Şatır, devrimle birlikte özgürlüğüne kavuştu. Hareketin resmiyette iki numaralı ismi olan ancak perde arkasındaki lideri olarak gösterilen milyoner işadamı Şatır, Ebul Futuh’u hareketten atan isim olarak da gösteriliyor.

‘Mühendis’ lakaplı Şatır, Mübarek rejimi döneminde hareketin başında olan Muhammed Mehdi Akif ve selefi Muhammed Bedii’yi gölgede bıraktı. Gençlik yıllarında Cemal Abdulnasır’ın Sosyalist Birlik hareketi içinde yer alan Şatır, 1980’li yıllardan itibaren Müslüman Kardeşlerin içinde aktif olarak görev almaya başladı. 1980’li yıllar Abdulnasır’dan büyük bir darbe yiyen hareketin Mustafa Maşur liderliğinde yeniden toparlandığı yıllar olarak da biliniyor.

Türkiye ile sıkı ticari ilişkileri bulunan Hasan Malik ile birlikte ticaret yapmaya başlayan Şatır, Müslüman Kardeşler’in ticari faaliyetlerini, rejimin dikkatlerini çekmeden büyütmesiyle biliniyor. Bundan dolayı rejim 2006 yılında hareketin önde gelen işadamlarını ‘para aklama’ iddiasıyla tutukladığında hareketin gelirleri herhangi bir kesintiye uğramamıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz